banner9

O Yönetmelik Değişikliğine Tepki

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün yapıp, bugün yürürlüğe giren Basın Kartları Yönetmeliği’ne tepki gösterdi, "Bizim için yok hükmündedir. İptali için yargıya gideceğiz" dedi.

O Yönetmelik Değişikliğine Tepki
Türkiye Gazeteciler Federasyonu adına yapılan yazılı açıklamada yeni yönetmelikle Basın Kartları Komisyonu yapısının tamamen değiştirildiği, komisyondaki bağımsız kurumların komisyon dışına itildiğine dikkat çekildi. 13 kişiden oluşan Basın Kartları Komisyonu’nun, 15’e çıkarıldığı ancak Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin komisyondaki temsillerinin kaldırıldığı, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın üç temsil hakkının da bire düşürüldüğü hatırlatılan açıklamada Basın Kartları Komisyonu tarafından alınacak kararların Genel Müdür’ün onayının ardından yürürlüğe gireceği bildirildi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, BYEGM tarafından yapılan yönetmelik değişikliğinin mevcut komisyonu ’lağvetmek’ ve gazetecilerin seslerini susturmak amacı taşıdığını söyledi. Karaca, yönetmelik değişikliğinin tamamen siyasi olduğunu ve devletin kurumlarını iktidarın istekleri doğrultusunda ’dizayn’ etmenin bir parçası olduğunu belirterek, yönetmeliğin iptali için yasal yollara başvuracaklarını kaydetti. Karaca şu görüşleri dile getirdi:
 
"Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ’tarihi’ bir yönetmelik değişikliğine imza attı! 94 gazetecinin sürekli basın kartını onaylamamak için yaklaşık 9 aydır toplanamayan komisyon kısa bir süre önce ’yoğun başvuru’ gerekçesiyle ertelenmişti. Bu yönetmelik değişikliği ile birlikte ertelemenin asıl amacı da ortaya çıkmış oldu. Bu değişiklik tamamen siyasi bir karardır ve iktidarın devletin kurumlarını ’dizayn’ etme amacının somut bir göstergesidir. Basın Kartları Komisyonu’nda bir üye ile uzun yıllardır temsil edilen Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve dolayısıyla Anadolu Medyası son değişiklikle birlikte yok sayılmıştır. Komisyonunun üye sayısı 13’ten 15’e çıkarılmış fakat içi boşaltılmış, komisyondaki muhalif görülen isimler ve kurumlar sistem dışına itilmiştir. Basın Kartları Komisyonu’nun bu üye yapısı iktidarın ve onun emrindekilerinin tek ses istediğinin bir göstergesidir. Devletin bütün kurumları ’dizayn’ ediliyor, dik duruş sergileyenler, kendilerinden olmayanlar birer birer yok ediliyor. Bu büyük bir demokrasi ayıbıdır. Demokrasinin, çok sesliliğin, farklı düşüncenin teminatı olması gereken siyasi iktidar ve onun emrindekiler ne yazık ki demokrasinin kökünü kazıyorlar. Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak, 76 basın meslek örgütünü ve federasyona bağlı 20 binden fazla gazeteciyi yok sayan bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir. Giderayak, adeta yangından mal kaçırır gibi hiçbir kuruma danışmadan hazırlanan bu yönetmelik bize göre ölü doğmuştur ve yok hükmündedir. TGF olarak avukatlarımız aracılığıyla konuyu bugün yargıya taşıyoruz."
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER