O Şemsiyeler Açıldı!

PKK'nın Yeşiltaş karakoluna yaptığı baskının ardından başlatılan operasyonda ele geçirilen teröristlerin üzerinden şemsiye çıktı. Amacın termal kameralara yakalanmamak olduğu, terör örgütünün bu nedenle 5 bin şemsiye aldığı belirlendi.

O Şemsiyeler Açıldı!

PKK'nın, Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki Yeşiltaş karakoluna yaptığı baskında 8 asker şehit olmuştu.

Bu saldırının ardından başlatılan operasyonlarda öldürülen terörist sayısının 28'e yükseldiği belirtilirken, bu teröristlerin üzerinden şemsiyeler çıktı.

Amaç, termal kameralara yakalanmamak ve bazı uzmanlara göre bu mümkün de. Ayrıca istihbarat birimleri, terör örgütünün bu amaçla Kuzey Irak'tan toplu şemsiye alımı yaptığını saptadı.

Daha önce vücutlarına naylon saran PKK’lı teröristlerin, ilk kez termal kameralara karşı şemsiye kullandıkları belirlendi.

PKK’lı teröristlerin böylece termal kameralara yakalanmamak için farklı yöntem uyguladıklarının anlaşıldığını belirten yetkililer, "PKK, bunu yeni keşfetti ve ilk kez bu olayda kullandı. Teröristler siyah renkli şemsiyeleri açıp önlerini tutuyor ve hafif çömelerek şemsiye arkasına gizlenerek yürüyor. Siyah renkli şemsiyeler vücut ısısını kapattığı için termal kameralar tarafından tespit edilemiyor" dedi.

Güvenlik ve istihbarat birimleri yaklaşık 2 ay önce PKK’nın Kuzey Irak’ta toplu şemsiye alımı yaptığını belirledi. Siyah renkte özel yapılan 5 bin şemsiye alan PKK’nın bu şemsiyeleri eyleme katılacak olan teröristlere dağıttığı belirtildi.

Ayrıca gazetenin haberinde, şemsiye ile termal kameradan kaçmanın mümkün olup olmaıdğı nuzmanlara soruldu. Bazı isimler bunu mümkün görürken bazı uzmanlar ise tersi görüşü savundu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 08:50
YORUM EKLE

banner47