O Sanık Hakim Karşısına Çıktı

MANİSA’nın Turgutlu İlçesi’nde, evine konuşmak için gittiği kadın arkadaşı G.T.’yi (47) yaralayan, aynı bıçakla G.T.’nin kızı Betül Erkenci’yi (25) de öldüren M.D. (47) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıktı. Anne G.T, duruşma çıkışında gözyaşı döküp, sanığa en ağır cezanın verilmesini istedi.

O Sanık Hakim Karşısına Çıktı
 
Fabrikalarda geçici işlerde çalışan M.D., geçen 22 Eylül’de, kadın arkadaşı G.T. ile konuşmak için Acarlar Mahallesi, Şehit Bekçi Ali Karakuzu Sokak’taki evine gitti. İddiaya göre, G.T.’nin başka biriyle ikinci evliliğini yapmak istemesi üzerine aralarında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. G.T.’nin kızı Betül Erkenci araya girerek kavgayı önlem istedi.
 
Bunun üzerine sinirlenen M.D., yanında getirdiği bıçakla Erkenci’yi boğazını keserek öldürdü. G.T.’yi de vücudunun çeşitli yerlerinden bıçakla ağır yaralayan M.D. kaçtı. Ambulansla Turgutlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan G.T. tedaviye alınırken, olayın ardından kaçan M.D., 5 saat sonra saklandığı Irlamaz Vadisi’nde polis tarafından yakalandı. Adliyeye sevk edilen M.D. tutuklandı.
 
Hakkında Turgutlu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan M.D., bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya tutuklu sanık M.D., mağdur davacı G.T., tanıklar katıldı. Duruşmayı Kadın Cinayetlerini Durdurcağız Platformu üyeleri de izledi.
 
Sanık M.D., duruşmada kendisine yöneltilen suçmaları kabul etmeyip, "Kimseyi öldürmedim. Maktül Betül Erkenci, bıçağın üzerine düşerek öldü. Çıkan tartışmada annesi G.T.’yi ise yaraladım" dediği öğrenildi. Olayda kızı ölen, kendisi de yaralı olarak kurtulan G.T. ise sanık M.D.’ye en ağır cezanın verilmesini istedi. Duruşmada 3 tanığın da ifadelerine başvuruldu. Ardından, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilip, duruşma ertelendi.
 
"HAKSIZ TAHRİĞE VE MEŞRU MÜDAFAYA SOKMAYA ÇALIŞTILAR"
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu gönüllü avukatlarından olan ve duruşmayı takip eden Saime Zeynep Tezgin Esenkaya, çıkışta adliye önünde yaptığı açıklamada, sanık M.D.’nin polisteki ifadesini mahkemede değiştirdiğini belirtip, "Betül Erkenci’yi kazayla öldürdüğü iddia etti" dedi. Mahkemenin kendilerini davaya müdahil olarak kabul etmediğini de belirtti.
 
KADINLARDAN DESTEK
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, "Betül kardeşimizin katili tıpkı diğer kadın katilleri gibi ceza indiriminden yararlanmak için ilk duruşmada yalanlar söyledi. Kadın cinayetlerinde indirim uygulandığı sürece bütün kadın katilleri bu uygulamadan cesaret alacak ve az önceki duruşma olduğu gibi akla hayale gelmeyecek yalanlarla ceza indirimlerinden yararlanmak için çalışacak. Kadın cinayetlerini takip ediyoruz ve sanıkların indirim almamaları için çalışıyoruz, ancak bizler bunun yasal güvence altına alınmasını istiyoruz. Kaybettiğimiz kadın kardeşlerimizin ailelerinin de desteğiyle bu mücadelemiz devam edecek" dedi.
 
ANNENİN GÖZYAŞLARI
 
Kızını kaybetmenin acısını yaşayan G.T. ise sanık M.D.’ye tepki gösterip, "Kızımı boğazını keserek öldürdü. Kızımın hiçbir suçu ve günahı yoktu. O benim ciğerimi yaktı, onunki de yansın" diyerek, gözyaşı döktü.
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER