O Haber Yalanlandı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bir gazetede yer alan “Sabah ve ATV’ye TMSF yolu göründü” başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

O Haber Yalanlandı

 

TMSF’den yapılan açıklamada, “Yurt Gazetesi 10 Ocak 2014 tarihinde ‘Sabah ve ATV’ye TMSF yolu göründü’ başlıklı haberde Zirve Holding’in mal varlıklarına tedbir konulmasından sonra Sabah ve ATV’nin alacaklılarının Zirve Holding’in iflasını istemeleri durumunda, bu kuruluşlar yeniden TMSF’ye devredilecek iddiasında bulunmuştur. Kurumumuz 5 Aralık 2007 tarihinde gerçekleştirilen ihale neticesinde ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğünü 1 milyar 100 milyon USD bedelle Turkuvaz Radyo ve Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş.’ye ihale etmiştir. İhale; RTÜK ve Rekabet Kurulu’ndan alınan izinler akabinde Fon Kurulu tarafından onaylanmış ve 22 Nisan 2008 tarihinde ihale bedeli tahsil edilerek Turkuvaz Grubu’na devir ve teslimi yapılmıştır. Bu kapsamda ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü içerisinde yer alan Sabah Gazetesi ve ATV Televizyonunda dahil olduğu mal, hak ve varlıkların mülkiyeti de Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ye geçmiş olup, bu aşamadan sonra söz konusu varlıklarla Fon’un bir ilgisi kalmamıştır” denildi.
 
Turkuvaz Grubu’nun bahse konu medya varlığını üçüncü şahıslara satışının TMSF’nin görev ve yetki alanına girmediği belirtilerek, izin alınması veya onay verilmesi konusunun söz konusu olmadığı bildirildi. TMSF’ye devrin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, “Haberde ‘Zirve Holding’in alacaklılarının Zirve Holding’in iflasını istemeleri durumunda, bu kuruluşların yeniden TMSF’ye devredileceği’ ifadesi yanlıştır. Fon’a devredilen bankalarla ilişkili olmayan hiçbir şirketin TMSF’ye devri söz konusu olamaz. Ayrıca haberde geçen ‘Zirve Holding’e yapılan ATV Sabah satışını Rekabet Kurulu’ndan önce TMSF’nin onayladığı, bu onayı sağlam olmayan ve yeni kurulmuş bu şirkete neden verdiği’ yorumu da kurumun görev ve yetkileri araştırılmadan yapılmıştır. TMSF, ihalesi gerçekleştirilip, devri yapılan menkul ve gayrimenkuller üzerinde herhangi bir tasarruf hakkına sahip olmadığı için, haberde bahsedilen onay makamı değildir” denildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2014, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER