O Afişler Sonunda Kaldırıldı

Diyarbakır'da BDP tarafından bilboardlara asılan ve gerek halk arasında gerek siyasiler tarafından büyük tepki gören Abdullah Öcalan fotoğraflı afişler nöbetçi mahkeme kararıyla kaldırıldı.

O Afişler Sonunda Kaldırıldı
İmralı Adası'nda çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarıldıktan sonra Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümü yaklaşırken fotoğrafının bulunduğu afişler Diyarbakır'daki bilboardlara asıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle mahkeme bilboardlar için toplatma kararı verdi. Kararın ardından afişler güvenlik güçlerince kaldırıldı.
 
Şimdiye kadar hem yasa dışı gösterilerde, hem de BDP tarafından düzenlenen eylem ve etkinliklerde posterleri taşınan Öcalan'ın ilk kez fotoğraflı afişleri bilboardlarda yer aldı.
 
Diyarbakır'ın Bağlar semtindeki Sento Caddesi üzerindeki bilboardlara dün akşam saatlerinde BDP imzalı ve üzerinde Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları bulunan Kürtçe ve Türkçe yazılı 'Özgür önderlikle özgür yaşama şiarıyla tüm halkımızı önderliğe özgürlük için kuracağımız üç günlük platforma katılmaya çağırıyoruz' yazısının bulunduğu afişler asıldı. Batıkent meydanında 13 şubat günü başlayıp, Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin 15'inci yıldönümü olan 15 şubat tarihine kadar sürecek etkinliğe,  Öcalan'ın posterli afişlerle halk davet edildi.
 
Diyarbakır'da 15 Şubat günü ise 'Önderliğe özgürlük' adı altında bir yürüyüş düzenlenecek.
 
Toplatma kararı çıktı
 
BDP Diyarbakır İl Başkanlığınca kentteki bazı reklam panolarına asılan Öcalan'ın posteri hakkında "toplatılma kararı" verildi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağlar ilçesindeki bazı bilboardlara asılan, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 15. yıldönümü nedeniyle 15 Şubat'ta düzenlenecek etkinliğe çağrının yapıldığı ilanda suç unsuru tespit etti.
 
Savcılığın talebi üzerine mahkeme, söz konusu ilanın toplatılması yönünde karar verdi. Mahkemenin kararı, emniyet müdürlüğüne bildirildi.
 
Afişler kaldırıldı
 
Kararın ardından afişler güvenlik güçlerince kaldırıldı.
 
Diyarbakır Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, mahkemenin kararı üzerine kolluk kuvvetlerince söz konusu afişlerin indirildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
 
"İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince reklam panolarına PKK/KCK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın resminin bulunduğu afişlerin asıldığı tespit edildi. Söz konusu afiş ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş ve Diyarbakır 2 No'lu Hakimliğin (T.M.K 10 ile görevli) 11 Şubat 2014 tarih ve 2014/42 değişik iş no sayılı mahkeme kararına istinaden
toplatma ve el koyma kararı verilmiştir. Verilen mahkeme kararına istinaden kolluk kuvvetlerince söz konusu afişler indirilmiştir."
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER