banner51

'Nuh'un Gemisi'ne 980 Bin Bitki'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin biyoçeşitliliğini kayıt altına almak amacıyla oluşturulan Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı’na yaklaşık 980 bin veri girişi yapıldığı söyledi.

'Nuh'un Gemisi'ne 980 Bin Bitki'
Bakan Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ile Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin Korel Termal Otel’de düzenlediği 2’nci Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı’nın kapanış oturumuna katıldı. Burada konuşan Bakan Eroğlu, Türkiye’de reçetelerde kullanılacak bitkilerin belirlenmesi gerektiğini söyledi. Bitkileri, ’ilaç olarak kullanılacaklar’, ’gıda maddesi olarak kullanılacaklar’ ve ’kozmetik sanayide kullanılacaklar’ olarak üçe ayırmak gerektiğini aktaran Bakan Eroğlu, her grup bitkinin ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini kaydetti.
 
İnternette veya farklı mecralarda bazı malzemelerin sağlığa iyi geldiği iddiasıyla satılmasını eleştiren Bakan Eroğlu, "Gıda maddesi ve benzer bir şey olarak satılıyor. Ama öyle gösteriliyor ki ’fakat falanca hastalığa etkilidir’ diye satılıyor. Problem buradan kaynaklanıyor. İnternetten satılan malzemelere verilen ruhsatta bunun sadece gıda takviyesi için kullanılması yazılmıyor. Böyle olunca sağlıkla alakalı bir hastalığa şifa olduğunu belirterek kullanıyor. Bu konuda bütün komisyonları birleştirerek; tek bir yerden ruhsat verilmesi sağlanırsa, bu problem ortadan kalkar" diye konuştu.
 
’BİZİM BİTKİLERİMİZ ÇALINIYOR’
 
Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı adı altında Türkiye’nin biyoçeşitliliğini kayıt altına aldıklarını da söyleyen Bakan Eroğlu, şöyle dedi:
 
"Bitkilerin listesi çok önemli. Coğrafi işaretlemeyle hangi bitki nerede bunun tespit edilmesi lazım. Bizim bitkilerimiz çalınıyor, yurtdışına kaçırıyorlar. Türkiye’de asırlardır endemik tür olan bitki; bir bakıyorsunuz, başka bir ülkede. Üstelik onu kendi bitkisi gibi takdim ediyorlar. O yüzden Nuh’un Gemisi adıyla aşağı yukarı şu anda 980 bin tane verinin girildiği veritabanı hazırladık. Burada bitkiler, koordinatlarıyla beraber coğrafi işaretlemesi dahil olmak üzere yapılıyor. Veritabanına ilk girişi de ben yapmıştım. Afyonkarahisar bölgesine özgü bir çiçek olan ’Eber Sarısı’ endemik türünün girişini yaptım."
 
Toplantının ardından Bakan Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’a dikimi yapılacak 10 bin fidanın ilkini otelin bahçesine dikti.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER