banner51

Nüfusun 8.5 Milyonu Özürlü

Devlet İstatistik Enstitüsü ve Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nca yürütülen "Türkiye Özürlüler Araştırması'nın" sonuçları açıklandı. Türkiye nüfusunun yaklaşık 8.5 milyonunu özürlüler oluşturuyor.

Türkiyede Özürlü Oranı Yüzde 12.29 olarak açıklandı.
 
Devlet İstatistik Enstitüsü ve Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nca yürütülen "Türkiye Özürlüler Araştırması'nın " sonuçları düzenlenen basın toplantısında açıklandı. 
 
Türkiye'de, 68 milyon 622 bin 559 olan toplam nüfusun, 8 milyon 431 bin 937'sini özürlü nüfus oluşturuyor. 
 
Özürlülerin yüzde 1.5'u ortopedik, binde 60'ı görme, binde 37'si işitme, binde 38'i dil ve konuşma, binde 48'i zihinsel özürlü. 
 
Ayrıca, Sonuçlara göre, Sosyal, ekonomik ve kültürel alanlara tam olarak katılamayan özürlüler, fırsat eşitliğinden faydalanamıyor. 
 
Özürlülük oranı bölge ve cinsiyet oranına göre değerlendirildiğinde ise Marmara Bölgesi yüzde olarak birinci sırada iken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise yüzde olarak son sıralarda yer alıyor.
 
Özürlülerin yarısından fazlası devlet imkanlarından yeterince yararlanmadıklarını ifade ederken, yüzde 40'a yakını hiç tedavi görmemiş, yaklaşık olarak yarıya yakını da özrünün nedenini bile bilmiyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER