Nüfus Cüzdan Uyarısı

Erzurum Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis Demir, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi nüfus cüzdanı olmayan öğrenciler için sınav sabahı 2 fotoğrafla başvuranlara hemen nüfus cüzdanı vereceklerini söyledi.

Nüfus Cüzdan Uyarısı
 
İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis Demir, 15 Mart Pazar günü yapılacak olan YGS’nin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirlenen merkezlerde gerçekleştirileceğini anımsattı. Nüfus cüzdanı olmayan öğrencilerin sınava giremeyeceğine dikkati çeken Reis Demir, sınavların yapılacağı merkezlerdeki nüfus müdürlüklerinin 15 Mart günü 07.00-10.15 saatleri arasında açık olacağını, öğrencilerin bu merkezlere giderek yeni nüfus cüzdanı çıkarabileceklerini söyledi. Erzurum’da merkez Yakutiye ve Oltu ilçelerindeki nüfus müdürlüklerinin açık olacağını anlatan Reis Demir, öğrencilerin bunu son güne bırakmamalarını istedi. Müdür Demir, "Sınava girecek olan öğrencilerde heyecan ve stres var. Öğrenciler sınav belgelerinin tam olmasına dikkat etmeli. Özellikle nüfus cüzdanı olmayan öğrenciler sınava giremiyor. Bu öğrencilerin mağdur olmaması için sınav günü de nüfus müdürlüklerimiz açık olacak. Öğrenciler 2 fotoğrafla birlikte gittikleri nüfus müdürlüklerinde 7.5 lira karşılığında yeni kimliklerini alıp sınava girebilecekler" diye konuştu.
 
Erzurum’da geçtiğimiz yıl 74 bin 278 nüfus cüzdan verildiğini, bunun 12 bininin kayıp olduğu için yenilendiğine işaret eden Reis Demir konuşmasına şöyle sürdürdü:
 
"Nüfus cüzdanı kişinin en temel belgesidir. Vatandaşlar nüfus cüzdanlarını düzgün bir şekilde muhafaza etmeliler. Nüfus cüzdanını kaybedenler içinde cezai işlem uygulanıyor. Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlar mağdur oluyorlar. İlimiz genelinde nüfus cüzdanlarını kaybedenlerin sayısı maalesf çok fazla. Geçtiğimiz yıl ilimizde 74 bin 278 kişiye nüfus cüzdanı verildi. Bunlardan yaklaşık 12 bini kayıp nedeniyle verilmiştir. Vatandaşlarımız lütfen nüfus cüzdanlarına dikkat etsinler."
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER