banner51

Noel Baba Demre'de Ayinle Anıldı

Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki Noel Baba Müzesi’nde, 6 Aralık’ta öldüğü kabul edilen Noel Baba’yı anmak amacıyla ayin düzenlendi.

Noel Baba Demre'de Ayinle Anıldı
Hıristiyanlığın en önemli azizlerinden biri kabul edilen, çocukların, denizcilerin ve fakir genç kızların koruyucusu ’Noel Baba’ adıyla bilinen Aziz Nikolaos, ölüm yıldönümünde Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki Noel Baba Müzesi’nde düzenlenen ayinle anıldı. 6 Aralık günü öldüğü kabul edilen Noel Baba için düzenlenen ayini İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’nden din adamı Hıristomos Kalaycı yönetti. Ayine, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, eşi Yvonne Phoeve Tsakiris, İstanbul Fener Rum Patrikhanesi ve Yunanistan’dan gelen 10 din adamının da yer aldığı yaklaşık 300 kişi katıldı. Ayinde, din adamları barış, dostluk, kardeşlik, dinler arası diyalog, savaşların sona ermesi ve insanlığın mutluluğu için dua etti. Koro tarafından ilahiler söylenen ayinin sonunda din adamı Hıristomos Kalaycı, ayine katılanlara kutsanmış su içirip, ekmek yedirdi. Ayin sırasında Noel Baba’nın yaşam öyküsünün anlatıldığı belgeselin çekimi de yapıldı.
 
Ayini yöneten din adamı Hıristomos Kalaycı, dini vecibelerini yerine getirmelerine yardımcı olanlara teşekkür ederken, "Gün yüzüne çıkarılmış olanların yanı sıra halen toprak altında bulunan pek çok tarihsel ve arkeolojik eserin ortaya çıkarılacağına ve tüm bunların bölgeyi dünya tarihinde daha önemli noktaya taşıyacağına inanmaktayız. Bu nedenle, Hıristiyan Ortodokslar, Yunanlılar, Ruslar ve diğer tüm milletler olarak, bugün burada yaşadıklarımız ve muhafaza edildiklerini gördüklerimiz için şükran borçluyuz. Hepinize tanrıdan hayırlı, bereketli bir yıl nasip etmesini temenni ederiz" dedi.
 
Antalya’nın Kaş İlçesi yakınlarında Likya Birliği’nin başkenti Patara’da doğduğu bilinen Noel Baba’nın, eski adı Myra olan Demre İlçesi’nde yaşayıp öldüğü kabul edilmektedir. Ölümünün ardından, adına inşa edilen kilise bugün Noel Baba Müzesi olarak kullanılmaktadır. Noel Baba’nın mezarının da bulunduğu müzeyi her yıl 500 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER