Niğde'de 'Suç Analiz Merkezi' Kuruldu

Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Suç Analiz Merkezi kurduklarını belirterek, suçların en çok hangi gün ve saatlerde meydana geldiğinin merkez tarafından saptanıp ona göre önlem alınmasıyla, kentte suç oranının düşürüleceğini söyledi.

Niğde'de 'Suç Analiz Merkezi' Kuruldu
Niğde’deki suç oranlarını düşürmek amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan Suç Analiz Merkezi çalışmalarına başladı. Merkezin çalışma şekli hakkında açıklama yapan Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, kentte hangi gün ve saatte ne tür olaylar olduğunun tespit edildiğini ve bunun sonucuna göre de önlem alındığını söyledi. Kurt, şöyle konuştu:
 
"Asayiş olarak hangi ayda hangi günde hangi saatte ne tür olaylar olmuş, bunların analizlerini yapıyoruz. Önceki yıllarla, önceki ayların önümüzdeki ayların değerlendirmelerini yapıyoruz. Analiz sonucuna göre ekipler önleyici çalışmalarını yapıyor. Ayrıca dar bölge uygulamasıyla Niğde’de olayların en sık olduğu yerleri belirledik. Bu bölgeleri ekiplere zimmetliyoruz ve o bölgeleri kontrol altına alıyoruz."
 
Kurt, Suç Analiz Merkezi’nin yapmış olduğu çalışmalara göre geçen nisan ayında motosiklet hırsızlıklarının, eylül ayında da evden hırsızlık olaylarının artış olduğunun ortaya çıktığını ifade ederek, "Sistemli bilimsel bir çalışma ile suç işleme oranını en düşük seviyeye indireceğiz. Trafik yönünden de aynı analizler yapıyor. En çok kaza nerede oluyor. Bunların hepsini harita üzerinden belirliyoruz. Bor yolu üzerinden aşırı derece yaya kazaları olmuş. En çok yaralı kazaların, en çok maddi hasarlı kazaların yaşadığı yerler belirlendi. Trafik ekipleri de buna göre çalışmalar yapıyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER