banner9

Niğde'de Kız Kampüsü Açıldı

Niğde’de kız çocuklarının okula devamlarını sağlayıp erken yaşta evlenmesini önlemek amacıyla "Elde değil evde büyüsün" sloganıyla hayata geçirilen ’Kız Kampüsü’ eğitime başladı. Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, kız kampüsünün bin 239 öğrenci ile eğitime başladığını söyledi. 

Niğde'de Kız Kampüsü Açıldı
Vali Kılıç konuyla ilgili açıklamasında, özellikle kırsal kesimdeki kız çocuklarının ortaokuldan sonra eğitimlerine devam etmelerinde sorun yaşandığını belirterek şunları kaydetti:
 
"Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Özel İdaremizle birlikte bir proje geliştirdik. Bu projemiz arzu etmediğimiz erken evliliklerin de vakitli hale gelmesi çok elzemdi. Yaptığımız alanlarda kırsal kesimlerde kızlarımızın ortaokulu bitirdikten sonra liseye çok fazla gidemediklerini görmüştük. Çocuklarımızın liseyi okuyabilmeleri onların evlilik yaşlarının arzu edilen zemine çıkması için de çok gerekliydi. Yaptığımız araştırmalarda Niğde olarak rahatlıkla şunu söyleyebiliyoruz. 16 yaşından küçük evlilikler ilimizde yok olmuştur."
 
KÖY YOLLARINA YAKIN
 
Köy garajlarına yakın, köy yollarının kesiştiği noktada 30 dönümlük bir alana kız kampüsü inşa ettiklerini vurgulayan Vali Kılıç, şöyle devam etti:
 
"İnşa ettiğimiz kız kampüsü hizmete açılmıştır. Kız kampüsümüze Kız Meslek Lisesi’nden 749 öğrencimiz öğretmenleriyle birlikte taşınmıştır. Yeni binalarında eğitim öğretim görmektedirler. Yine Merkez İmam Hatip Lisesi’ndeki 490 öğrencimiz de öğretmenlerle beraber Kız İmam Hatip Lisesi olarak dizayn edilen okula taşınmışlardır."
Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER