Nevruz törenlerle kutlanıyor

Şanlıurfa'da, düzenlenen Nevruz kutlamaları gergin başladı. Kutlama alanına gelen ve slogan atan bir grup ile polis arasında arbede yaşandı, 15 kişi gözaltına alındı. İstanbul Topkapı'daki kutlamalarda Vali Hüseyin Avni Mutlu yumurta tokuşturdu, ateşin üzerinden atladı. Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme Meydanı'ndaki kutlamalara ise fazla katılım olmadı. Hakkari'de ise kutlamaların yapılacağı kent meydanında kepenklerin açılmadığı görüldü.

Nevruz törenlerle kutlanıyor

 

ŞANLIURFA
 
15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Şanlıurfa'da düzenlenen Nevruz kutlaması Haleplibahçe Mahallesi'nde bulunan boş alanda yapıldı. Öğle saatlerinde başlayacak olan kutlamalar için sabah erken saatlerden gelenler, oluşturulan kontrol noktalarında yapılan üst aramasından geçirildikten sonra alana alındı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı alana gelen kadınların başörtülerinin altı ile çantaları da titiz şekilde arandı. 
 
Şanlıurfa ve çevre illerden takviye olarak kente gelen 2 bin polisin görev yaptığı kutlama alanı çevresinde çok sayıda zırhlı araç bekletiliyor. Kentin giriş ve çıkış noktaları ile merkezinde de yoğun güvenlik önlemi alan polis, alana gelenlerin kimliklerini de tek tek kontrol etti, telsizlerinden sık sık öğrencilerin alana alınmaması uyarısında bulunuldu. Kutlama alanına gelenleri yasa dışı slogan atmamaları için uyaran polisler, bazı kişilerin yanında bulunan dövizlere de el koydu. Öğle saatlerinde alana girerken kimlik kontrolüne tepki göstererek PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan grup ile polis arasında arbede çıktı. Yaşanan gerginlikte polis, yasadışı slogan atan ve kendisine direnen 15 kişiyi yaka paça gözaltına aldı.
 
İSTANBUL
 
TOPKAPI'DA KUTLAMA, KAZLIÇEŞME BOŞ
 
İstanbul Valiliği tarafından Topkapı’daki Kültür Park’ta düzenlenen etkinlikte 21 Mart Nevruz Bayramı kutlandı. Vali Hüseyin Avni Mutlu ve katılımcılar yumurta tokuşturdu, demir dövdü ve ateşin üzerinden atladı. 
 
İstanbul’da kutlamalar için bugün izin verilen Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı ise sabah saatlerinden itibaren oldukça sakin. Araç trafiğine kapatılan meydan çevresinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı az sayıda polis önlem amaçlı bekletiliyor. 
 
KAYSERİ
 
EMNİYET MÜDÜRÜ BİLEK GÜREŞTİRDİ
 
Kayseri’de Erciyes Üniversitesi (ERÜ)  Kampusu’ndaki nevruz kutlamasında Vali Mevlüt Bilici ateşten atladı, yumurta tokuşturdu. Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın da Türk Cumhuriyetleri’nden gelen öğrencilerle bilek güreştirip, madalya taktı.
 
Valilik, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Erciyes Üniversitesi tarafından düzenlenen nevruz kutlaması ERÜ Kampusu’nda yapıldı. Mehter takımının kahramanlık marşlarını çalmasıyla başlayan etkinlikte daha sonra Türk ve Türk Cumhuriyetlerinin bayraklarının dalgalandırıldığı gösteri yapıldı. Bu sırada 6 yaşındaki engelli Zeynep İbra Kaman, mehter takımıyla fotoğraf çektirdi, Vali Mevlüt Bilici’nin elini öptü.
 
Sabancı Kultür Sitesi önünde Vali Bilici ve Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Uzmay tarafından nevruz ateşi yakıldı. Öğrenciler ve protokol mensuplarının ardından Vali Mevlüt Bilici de nevruz ateşinin üzerinden atladıktan sonra, örste demir dövdü. Daha sonra Vali Mevlüt Bilici, protokol mensuplarıyla yumurta tokuşturdu. Bu sırada bilek güreşinde ilk 3’e giren üniversite öğrencilerine Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın madalya verdi, hem de bilek güreştirdi. Daha sonra protokol mensupları Türk ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilerin hazırladığı sofralardaki yemekleri tattı.
 
HAKKARİ
 
KEPENKLER KAPANDI
 
Hakkari’nin dün izinsiz nevruz etkinliklerinde olayların çıktığı Yüksekova İlçesi ile bugün nevruzun kutlanacağı kent merkezinde kepenkler açılmadı.
 
Yüksekova İlçesi’nde BDP tarafından organize edilen izinsiz nevruz kutlaması sırasında dün olaylar çıktı. Akşam saatlerine kadar olayların devam ettiği ilçede bugün eczane ve fırınlar dışındaki esnaf kepenk açmadı. Kepenklerin, Batman’da milletvekili Ahmet Türk’e yapılan yumruklu saldırıya tepki olarak kapatıldığı bildirildi. Nevruz’un bugün kutlanacağı Hakkari’de de kepenkler açılmadı.
 
GİRESUN
 
Nevruz, Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Törene Vali Dursun Ali Şahin, Jandarma Komutanı Albay İsmail Çetinbaş, Belediye Başkan Vekili Orhan Kurt, Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Can, üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.
 
Rektör Vekili Prof. Dr. Can’ın günün anlamına ilişkin konuşması sonrasında söz alan Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, pazar günü İstanbul’da yapılan nevruz kutlamalarında çıkan olaylara tepki gösterdi. Bugünün, nevruzun yanı sıra Ormancılık Haftası’nın ilk günü olduğunu belirten, Afganistan’da şehit düşen askerlerin de toprağa verildiğini hatırlatan Vali Şahin, "Bugün nevruzun ilk günü. Tabiata tazeliğin, adeta hayatın fışkırdığı bir gün. Böyle bir günün aslında sevincin, heyecanın, birlik ve beraberliğin gösterildiği bir gün olması gerekir. Maalesef aklı kıt insanların yapmış oldukları o rezalet, menfur hareketler, mutlaka adalet indinde cezasını fazlasıyla görecektir. Üzüntümüze üzüntü katmıştır. Bir üzüntü, bir acı yetmiyormuş gibi diğer bir acıya sebebiyet veren o menfur insanlar mutlaka cezalarını görecektir" dedi.
 
Konuşmaların ardından programa katılanlar demir dövdü, Vali Şahin ile diğerleri nevruz ateşinin üzerinden atladı. Halk oyunları gösterilerinin ardından program yerel sanatçıların konseri ile devam etti.
 
ANKARA
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  Nevruz Bayramı'nı kutlayarak, bu bayramların bütün milletin birlik, beraberlik ve  kardeşliğinin gelişmesine vesile olması dileğinde bulundu. Program öncesinde kongre merkezinin önünde kendini davul ve zurnayla  karşılayanlara para dağıtan Eroğlu, daha sonra yaktığı Nevruz ateşinin üzerinden  atladı.
 
Etkinlik kapsamında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Camisi imamı Fazlı  Çoban, ekibiyle kaside okudu ve şarkı söyledi. Eroğlu, bu sırada şarkılar  eşliğinde oynayan çocuğu severek, çiçek verdi. Program sonrasında da Yaban Hayatı Fotoğraf Yarışması Sergisi'ni açan  Eroğlu, bakanlığına bağlı kurumlarının stantlarını gezdi, Meteoroloji'nin Sesi  Radyosu'nun canlı yayınına katıldı.
 
TOKAT
 
Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde düzenlenen kutlamada, Vali Şerif Yılmaz ve protokol üyeleri, yakılan nevruz ateşinin üzerinden atladı.
 
Tokat Valiliği ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin düzenlediği nevruz kutlamaları, kampüs içerisinde yapıldı. İlk olarak üniversitenin konferans salonunda Nevruz Bayramı’nın tarihçesi anlatıldı. Vali Şerif Yılmaz, burada yaptğı konuşmada, "Barışın yeniden canlanması, baharla yeniden hayat bulması adına inşallah bir başlangıç olur" dedi. Daha sonra dışarıda nevruz ateşi yakıldı. Vali Şerif Yılmaz, Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Emniyet Müdürü Osman Balcı, protokol üyeleri ve öğrenciler, yakılan nevruz ateşinin üzerinden atladı. Öğrenciler, daha sonra müzik eşliğinde halay çekerek nevruzu kutladı.
 
SİVAS
 
Baharın gelişini temsil eden Nevruz Bayramı, Sivas’ta il protokolünün katıldığı resmi program ile kutlandı.
 
Nevruz Bayramı nedeniyle Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, baharın gelişinin kutlandığı gün olan nevruzun anlamını ve önemini anlattı. Halk oyunları ekiplerinin gösteri sunduğu programda, Sivas Demirciler Esnaf Odası tarafından temsili olarak demir dövme etkinliği gerçekleştirildi.
 
 
Programa katılan Vali Yardımcıları İsmail Koşum, 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter, Belediye Başkanı BBP’li Doğan Ürgüp ve Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, temsili olarak demir dövdü. Bu sırada, ’Nevruz’ yazılı demir profillerin etrafına sarılan bezlerin yakılması ve konfetilerin atılması renkli görüntüler oluşturdu. Daha sonra Vali Yardımcısı İsmail Koşum, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter ve protokol üyeleri ve halk yakılan nevruz ateşinin üzerinden atladı. Program, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından katılımcılara ve vatandaşlara etli bulgur pilavı ve ayran ikram edilmesiyle sona erdi.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER