'Neredeyse Felaket Baykuşları Çıktı'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ümraniye Fourpoints Hotel ’de İMES yönetimi ile kahvaltıda bir araya geldi.

'Neredeyse Felaket Baykuşları Çıktı'
Her yerde sanayicilerle, KOBİ’lerle bir araya gelip onlarla gelecek planlaması yapmaya özen gösterdiklerini söyleyen Davutoğlu, " Sadece ekonomideki gelişmeleri değil ülkemizin gidişatıyla ilgili tüm konuları sizlerle istişare ettik. Etmeye devam edeceğiz.
 
Türkiye geride kalan 13 yıl içerisinde çok büyük adımlar attı. Dev projeler hayata geçirildi, büyük başarılar elde ettik, rekorlar kırdık. Elde ettiğimiz başarıların mimarları, gerçek anlamda tabandan gelen başarının destekçileri sizlersiniz. Özellikle sanayi üretiminin olmadığı, reel sektörün hayatta olmadığı, gelişemediği durumlarda ülkelerin nasıl ekonomik krize girdiğini en yakınımızdaki Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkede hepimiz görüyoruz. Hizmet sektörü önemlidir, ama nihayetinde ülkenin gelişimini, istihdamını sağlayan nihai alan, sanayi sektörüdür"diye konuştu.
 
HALEP ÖRNEĞİ...
 
" Siyasi istikrar varsa, siyasi öngörülebilirlik varsa ekonomik istikrar ve ekonomik planlama da mümkün hale gelir"diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, " Ama siyasi kaosa düşerseniz, ekonomik hayatın sürmesi mümkün değil.Halep’teki ekonomik hayatın ne kadar canlı olduğunu her gittiğimde görmüşümdür. Ama siyasi istikrarsızlığın Halep’i ne hale getirdiğini hepimiz gördük. O zaman en önemli mesele, demokrasi, özgürlükler ile siyasi istikrarı aynı anda ilerleyebilen bir siyasi ortamın tesis edilmesidir"dedi.
 
YÖNETİM İRADE İŞİDİR
 
Siyasi iradenin olmadığı durumlarda rakamların anlamını kaybedeceğini, yönetimde istikrar sağlayamayanların üretimde de istikrarı sağlayamayacaklarını söyleyen Davutoğlu,"Düşünce üretemeyenler emek ve değer üretemezler. Yönetme iradesi olmayanlar emeği, alınterinin kıymetini bilemezler.Ülke yönetimi irade işidir. 7 Haziran’dan bu yana ülkenin yönetim boşluğuna düşmemesi için bizlerin yaptığını görüyorsunuz. Diğer partilerin ne yaptığını da gördünüz" diye konuştu.
 
"NEREDEYSE FELAKET BAYKUŞLARI ÇIKTI"
 
"Karamsar tablo çizerek Türkiye’de üretim çarkları, üretim faaliyetleri durmuş gibi felaket tellallığı yapanlar var" diyen Davutoğlu eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü: Ağustos ayında sanayi üretiminde artı söz konusu oldu. Bazıları isterki, Türkiye yönetim boşluğuna düşsün, kaos çıksın, üretim düşsün ve onlara siyasi alanda manevra alanı açılsın. Bizim için böyle bir hesap mümkün değil. Siyasetin üslubu felaket tellallığı olmamalı.Siyasetin üslubu milletin moralini bozmak değil, milletin moralini yükselterek, sanayicilerimizin üretim ve istihdam şevkini artırmak olmalı. Siyaset çözüm üretmeye, hedef koymaya, proje geliştirmeye odaklanmalı. Felaket tellalları ki tabir olarak ifade etmekten çok hoşlanmam ama, neredeyse felaket baykuşları çıktı. Karanlık havalar, karanlık psikolojileri ülkeye yaymak isteyenler, bu felaket tellallığı, inşallah başarıya ulaşamayacak. Değer üreten bir Türkiye yolunda bizim hızımızı da kesemeyecek.
 
ASGARİ ÜCRET İÇİN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALACAĞIZ
 
Asgari ücret vaatlerini hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, " Biliyorsunuz, önümüzdeki dönemde asgari ücreti 1300 liraya çıkarıyoruz. Ama bunun KOBİ’lerimiz üzerinde baskı oluşturmaması için sizlerle istişare ederek gerekli tedbirleri alacağız. Asgari ücreti artırırken diğer taraftan reel sektöre yönelik desteklerle bunu telafi etmeye çalışacağız"dedi. Bir gencin herhangi bir işyerine ilk defa işe girdiğinde 1 yıl boyunca maaşını devlet olarak karşılayacaklarını söyleyen Davutoğlu, " Sizler yeni bir istihdam alanı oluşturup gençlerimizi işe aldığınızda, işbaşı eğitimi verdiğinizde 1 yıl boyunca maaşı devlet ödeyecek.İşveren sigorta pirimi indiriminde uyguladığımız en az 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu önümüzdeki dönemde kaldıracağız. Böylece bu imkandan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacağız. Esnafımıza düşük faizli krediye devam ederken, 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz. Emek yoğun sektörlerde, yatırımcıların talebi halinde sembolik bir kira karşılığında anahtar teslimi fabrika vereceğiz"diye konuştu.
 
KILIÇDAROĞLU’NA ELEŞTİRİ
 
En büyük vaatlerinin güven ve istikrar olduğunu tekrarlayan Başbakan konuşmasını şu sözlerle tamamladı:Bir yatırımcı eğer o yatırımdan verim almak isterse, o ülkede ne kadar süreyle yatırımın geri dönüşümünün olacağı önemlidir. 1 Kasım’dan sonra inşallah bu istikrarı devam ettireceğiz. Sayın Kılıçdaroğlu OSB’Lerde meslek liselerinin kurulacağını söylüyor. Biz bunları zaten yapıyoruz. Kendisi buralarda gezmediği için bilmeyebilir. Onların vaat olarak zikrettikleri şeyleri biz ya gerçekleştirdik, ya da taahhüt olarak zikrettik. Seçim beyannamemizdeki en önemli taahhüdümüz de organize sanayi bölgelerindeki arsa maliyetlerini düşüreceğiz. OSB’lerdeki parseller emlak piyasasının konusu olmaktan çıkacak. OSB’yi kurmaya karar veriyoruz, arsaları satışa çıkarıyoruz, belli spekülatörler bu arsaları alıyorlar sonra üzerinde tesis yapmadan 10 sene veya uzun süre tutup rant elde etmeye çalışıyor. Bunun önüne geçeceğiz. Gerçek sanayicinin arsa almasını teminat altına alacağız. Belli bir süre bu sağlanamaması halinde gerekli tedbirleri de alacağız.MEB’le birlikte yaptığımız çalışma kapsamında, meslek liselerinin bütününü sizlerle birlikte planlayacağız, sizin talep ettiğiniz nitelikte elemanının yetiştirilmesi için müfredatta dahil olmak üzere herşeyi beraber planlayacağız.
 
SANAYİ SİTESİNİ GEZDİ
 
Davutoğlu konuşmasının ardından dışarı çıkarak Sanayi Sitesi içinde dolaştı. İşçilerle ve çevredeki işyerlerinin çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektiren Davutoğlu site içerisindeki bazı dükkanlara da uğrayarak iş yeri sahiplerinden bilgi aldı. Başbakan öğle saatlerinde işçilerle birlikte yemek yedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER