'Nehirlerde Debi Düşüyor'

Bulgaristan ve Yunanistan’daki aşırı yağışların ardından Edirne’deki nehir taşkınlarının üçüncü gününe girilirken, rekor seviyelere yükselen Tunca ile Meriç nehirlerinin debilerindeki düşüş sürüyor. Karaağaç Mahallesi’ne araçla ulaşım sağlanamazken, evine gitmek isteyen bir kişi, 1.5 metre yüksekliğindeki, Tunca Nehri köprü ayağına dolan suyun içinden yürüyerek karşıya geçti.

'Nehirlerde Debi Düşüyor'
Yunanistan ve Bulgaristan’daki aşırı sağanak yağmurların ardından 3 gün önce Edirne’deki Tunca ve Meriç nehirleri aniden yükselerek rekor seviyelere ulaştı. Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi’ne giden Tunca ve Meriç köprülerinin girişleri yaklaşık 1.5 metre suyla dolarken, mahalleye giden Lozan Caddesi’ne ulaşan sular nedeniyle 2 gündür araçlarla bölgeye geçiş durdu.
 
Mahalle taşan nehirler arasında mahsur kalırken, sadece askeri helikopterle bölgeye yardım taşındı. Taşkınların üçüncü gününde Tunca ve Meriç nehrindeki suyun seviyesi düşmeye devam ediyor. DSİ ölçümlerine göre Meriç nehrinin debisi 1576’ya geriledi. Tunca nehrinde ise 350 seviyesini gören debi bu sabah 245 metreküp/saniye seviyesine indi.
 
1.5 METRE SUDAN YÜRÜYEREK GEÇTİ
 
Karaağaç Mahallesi’ne gidemedikleri için kent merkezinde kalanlar nehir debilerinin düşmesinin ardından askeri araçlarla yeniden mahalleye ulaşmayı bekliyor. Tunca Köprüsü önünde bekleyenlerden bir kişi evine gitmek istediğini söyleyerek köprü girişine dolan yaklaşık 1.5 metre yüksekliğindeki sudan yürüyerek köprünün diğer tarafına geçti. Şiddetli akıntıya ve boğulma tehlikesine rağmen sudan güçlükle geçen vatandaş, köprünün diğer ucunda kendisine saldıran köpeklere karşı belindeki kemeri kullandı.
 
Bir süre suyun içinde kalan ve Karaağaç Mahallesi’nde oturduğu öğrenilen vatandaş daha sonra köprüden geçiş yapan Sağlık Bakanlığı’na bağlı UMKE kurtarma aracına alınarak geri getirildi.
 
BELEDİYE BAŞKANI: KARAYOLU ULAŞIMINI BAŞLATACAĞIZ
 
Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan da nehir debilerini incelemek için Tunca Köprüsü girişine geldi. Burada Karaağaç Mahallesi’ne gitmek isteyen vatandaşlarla konuşan Gürkan, nehirlerde yaşanan düşüşün sevindirici olduğunu ifade ederek, "Daha da düşmesini bekliyoruz. Bilindiği gibi Karaağaç Mahallesi’ni Edirne’ye bağlayan Lozan Caddesi’nde çok büyük yarıklar meydana gelmesi nedeniyle karayoluyla ulaşım sağlayamıyoruz. Sabah arkadaşlarımızla bir keşif yaptık. Suyun öğle saatlerinde biraz daha düştüğünde belediyemiz o boşluklara malzemeler atarak kapatacağız. Askeriyenin yardımıyla yeniden karayoluyla ulaşımı başlatmayı hedefliyoruz. Yeniden debinin artacağı yönde bir bilgi yok" dedi.
 
YOLUN AÇILMASINI BEKLİYORLAR
 
Tunca Köprüsü önünde Karaağaç Mahallesi’ne gitmek için bekleyen Nebiye Öztürk, 3 gündür evlerine gidemediklerini söyledi. Yolun bir an önce açılmasını beklediklerini kaydeden Öztürk, "Evimiz orada ve gitmek istiyoruz. Çocuklarımız orada. Telefonda konuştuk ağlıyorlar. Sözlerinde durmuyorlar. Helikopterle göndereceklerini söylediler ama göndermediler. Yakıtı bittiği için helikopterleri kaldıramamışlar" dedi.
 
DSİ KÖPRÜ GÖZLERİNİ TEMİZLEDİ
 
Yoğun suların aktığı Tunca Köprüsü’nde biriken ağaç dalları DSİ ekipleri iş makinesiyle temizlemeye çalıştı. Köprüye gelen iş makinesi köprü gözlerini tıkayan dalları kaldırarak suyun akışını hızlandırmaya çalıştı.
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER