Naylonla Kapatılan Okulda Eğitim

Batman’ın Sason İlçesi’ne bağlı Balbaşı Köyü’ndeki tek derslikli 46 yıllık okulda eğitim çilesi yaşanıyor. Yazın suyu akmayan okulun etrafı, kış mevsiminde de su almaması için naylonlarla sarılıyor.

Naylonla Kapatılan Okulda Eğitim
Sason İlçesi’ne bağlı Balbaşı İlkokulu’na devam eden 14 öğrenci, zor şartlarda eğitim görüyor. Pencereleri naylonla kapatılan 46 yıllık okul binasındaki eksikliklerin yıllardır giderilmediğini belirten köy sakinleri soruna çözüm bulunmasını istedi. Köy sakinlerinden İsa Soysal şöyle dedi:
 
"1968 yılından beri eğitimin yapıldığı köy okulu sorunlarla boğuşuyor. Öğrenciler lavabo, tuvalet kullanamıyor. Yazın suları akmayan, kış mevsiminde de yağışlı havalarla birlikte damlayan okulun dört bir yanına naylon çekiyoruz. Fiziki koşulları iyi olmayan okulun eksikliklerinin giderilmesi için defalarca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurduk. Herhangi bir çözüm bulunmadı. Okul için iki kuyu açıldı ama su çıkmadı. Okulun su deposuna çevredeki yerleşim birimlerinden Özel İdare’nin araçlarıyla su getiriliyor. Çevre köy ve mezralardan okula gelen bazı öğrenciler, 6- 7 kilometre yol kat etmek zorunda kalıyor. Eğitim yuvamız taşımalı eğitim kapsamı dışında olduğu için öğrenci velilerinin çoğu, çocuklarını zor şartlar altında okula gönderiyorlar."
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER