Narenciye Üreticisi Sıkıntılı

Muğla’nın Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde yetişen limon ve portakal elde kaldı. Toptan portakalın kilosunu 15, limonun kilosunu da 25 kuruşa kadar düşüren üreticiler müşteri olmamasından yakındı.

Narenciye Üreticisi Sıkıntılı
 
Ortaca İlçesi Mergenli Köyü’nden limon ve partakal yetiştiren Ömer Yörük, üreticilerin, aralık ayında yaşadıkları don olayının ardından şimdi de toptan alıcı bulanmadığı için zor durumda kaldıklarını söyledi. Yılda 15-20 ton portakal 30-35 ton da limon yetiştirdiğini beliren Ömer Yörük, 8-9 yıl önce toptan kilosunu 70-80 kuruştan sattıkları narenciyeye, bugün alıcı bulamadıklarını söyledi. Son olarak washington portakalını toptan, sıkmalık fiyatına kilosu 15 kuruştan sattığını anlatan Yörük, "Karşılığında mart ayına çek verdiler. Mecburen aldım. Bütün narenciye üreticilerinin bankalara kredi borcu var. Hepimiz nasıl ödeyeceğimizi düşünüyoruz. Büyükşehirlerde para etmesine karşın, kilosu 15 kuruş olan portakalımla, kilosu 25 kuruş olan limonlarımın yüzüne bakan yok. Üretici perişan durumda" dedi.
 
Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü de üreticinin bu perişanlığını ortadan kaldırmak için kooperatif kurmak üzere olduklarını belirtti. Çöllü, "Pazarlamada sıkıntımız var. Bölgemizde ihracatta sıkıntı olduğu sürece bu direkt üreticiye yansıyor. Bu sıkıntı da iki yıldan bu yana artarak devam ediyor. Limonlarımızı tüccarlar toplayıp götürmediği için don yedi. Ağaç üzerinde kaldı. Bir kısım portakala da aynı oldu. Üreticimiz gerçekten zorda" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER