banner51

Namık Kemal Kabri Başında Anıldı

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi Bolayır Köyü’nde mezarı bulunan vatan ve hürriyet Şairi Namık Kemal, ölümünün 126’ncı yılında anıldı.

Namık Kemal Kabri Başında Anıldı
Namık Kemal’in mezarı başındaki anma törenine Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, 2’nci Kolordu Komutanlığı 18’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen, Gelibolu Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Özacar, Tekirdağ Üniversitesi Rektör Yrd. Doç. Dr. İhsan Soysal, Bolayır Köy Muhtarı Adem Can, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Protokol üyelerinin Namık Kemal’in mezarına buket sunumuyla başlayan tören; saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.
 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Bolayır Şehit Nuriye Ak Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Arif Taşdelen, "Tanzimat döneminin vatan, millet ve hürriyet kavramlarının heyecanlı kaleminin asıl adı Mehmet Kemal’dir. Namık adını Sofya’da tanıştığı şair Eşref Paşa vermiştir. Türkiye’de ilk defa vatan şairi olarak bilinen şair Namık Kemal’dir. Tanzimat dönemi Türkiye’sinde fikir ve sanat inkılapçısı olarak tanınmış ve kendisine bir milli kahraman gözüyle bakılmıştır. Kalemi sadece bir sanat aracı olarak değil aynı zamanda bir milli-sosyal mücadele aracı olarak da kullanmıştır. Namık Kemal çok sayıdaki eserleri ve kişisel mektuplarıyla Türkiye’nin Tazminat’tan Cumhuriyete kadar fikir, siyasi ve sanat inkılapları üzerinde büyük rol oynamıştır" dedi.
 
Vatan şairi Namık Kemal’in şahsiyet ve fikir hayatı ile ilgili konuşma yapan Namık Kemal Üniversitesi Fen Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrencilerinden Duygu Dünya ayrıca şairin Hürriyet Kasidesi’ni okudu.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER