Mutfağı UNESCO'ya Aday

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin mutfağı, yeme ve içme kültürünün UNESCO’nun ’Somut Olmayan Kültürel Miras’ programına girmesi için başvuruda bulundu.

Mutfağı UNESCO'ya Aday
 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentteki restoran sahipleri ve baklavacılarla toplantı yaptı. Şahin, toplantıda, kentin tarih ve kültür mirası noktasında çok yüksek bir hazineye sahip olduğunu söyledi. 32 medeniyete ev sahipliği yapan ve bugün 5 antik kenti restore etme gücüne ulaşan Gaziantep’i kentler yarışında, rekabeti yönlendirecek güce ulaşması için ellerinden geleni yapmaya gayret ettiklerini belirten Şahin, şöyle dedi:
 
"Ticaret, sanayi, kültür, tarih ve turizm şehrimizi taçlandıran bir şey var, o da bizim gastronomimiz. Tek başına bunu pazarlayan ve bunun üzerinden hakikaten bacasız fabrika üreten ülkeler var. Bizim çeşitlilik bakımında bugün öne çıkan İtalya ve Fransa’nın mutfağından hiçbir eksiğimiz yok, fazlamız var. Herkesin bize söylediği, bu elinizdeki büyük hazinenin kıymetini daha iyi bilmeniz lazım."
 
İşletme sahiplerinin, Gaziantep’in dünya gastronomisinde önemli bir yere sahip olacağına inanması gerektiğine dikkati çeken Şahin, 7 aydan bu yana şehir ile ilgili acil işlerle uğraşırken bir taraftan da şehrin gelecek vizyonuna, ’Bu şehri nereden nereye taşıyacağım?’ dediğini ifade etti, "Yaptığım bütün çalışmalarda iş gelip gastronomi ve yeme içme üzerinde taçlandırılıyor" dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi olarak, şehrin yeme içme kültürünün UNESCO’nun ’Somut Olmayan Kültürel Miras’ programına girmesi için başvurduklarını belirten Şahin, sonuç beklediklerini kaydetti. Dünyanın küçük bir köye dönüştüğünü, rekabeti yönetmek için aynı dilin konuşulması gerektiğini vurgulayan Şahin, şunları söyledi:
 
"Elimizde çok yüksek bir miras var. Bu mirası zenginliğe dönüştürerek, geleceğe taşımamız lazım. Bu işi başaran insanlara baktığımız zaman yetişmiş insan gücünü koymazsanız, okulunuz olmazsa bu konudan hakikaten diplomalı kendini bu işe adamış kişiler bu işin sahibi olmazsa bu işi başaramazsınız. Bizim kentin yeme içme kültürünü yükselen bir değer haline dönüştürüp, dünyayla yarıştıracak hale getirmemiz lazım. Bu hedefe ulaşmak için kısa, orta ve uzun vadeli bir eylem planı hazırlamamız gerekiyor."
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER