Musavi Van'da

Gelişmekte Olan Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri İranlı Seyid Ali Muhammed Musavi, Van’a geldi. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesini ziyaret eden Musavi, temel amaçlarının Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın içinde yer aldığı D-8 ülkeleri arasındaki ticaretin ve bununla birlikte zenginliğin ve refahın artırılması olduğunu belirtti.

Musavi Van'da
 
Yerel yönetimleri ziyaret etmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ağrı’dan Van’a gelen Musavi, ilk olarak Van Valiliği’ni ziyaret ederek Vali İbrahim Taşyapan ile makamında bir süre görüştü. Daha sonra Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’yı ziyaret eden Musavi, D-8’in çalışmaları ve vizyonu hakkında bilgi verdi. Ziyaretlerinin iki amacının bulunduğunu, bunlardan birinin D-8’in görünürlüğü ve bilinirliğini artırmak, ikincisinin ise D-8’in 800 kenti arasında yapılan ticaretin artırılması ve bu amacın önündeki engellerin kaldırılması olduğunu söyledi.
 
D-8 ülkelerinin birlik beraberlikle kalkınacağını belirten Musavi, "Türkiye, zirvemizin kurucu ülkelerindendir ve bu görünürlüğün artmasını düşünüyorum. Bu nedenle pek çok ilimizi ziyaret ettik. Dün Ağrı’ya gittik, bugün de Van’dayım. Temel amacımız D-8 ülkelerinin kendi arasındaki ticaretin artırılması ve bu ticaretin artırılmasıyla birlikte zenginliğin ve refahın artırılmasıdır. Burada sizlerden de duymak istediğim, hangi sorunlarla karşılaşılıyor, neler var, sizin bu sorunlara çözüm öneriniz var mı? Beklentileriniz neler? Bunları duymak istiyorum" dedi.
 
Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, Van’ın uluslararası ticaret hacmi en büyük iller arasında bulunduğunu ancak bunu kullanamadığını söyledi. Kaya, "Umarım politik süreçler ya da komşu devletlerle yaşadığımız sorunları, politik problemleri kısa bir sürede halleder ve hepimizin temel temennisi komşularımızla iyi bir diyalog yakalayıp ticaret hacmimizi arttırırız" dedi.
 
Van Belediyesi ziyaretinin ardından YYÜ’ye giden Musavi burada da YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal’ı makamında ziyaret etti. Burada bir süre Battal ile görüşen Musavi YYÜ Kampüs alanında bulunan Van Kedi evini ziyaret ederek bir süre Van kedilerini sevdi. Çıkışta gazetecilerin Avrupa Parlamentosu’nda ’Ermeni Soykırımı’ tasarısı kabul edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna Musavi " Ülkelerin iç meseleleri bizim çok dahil olacağımız bir konu değil. Ama ben bunu düşünüyorum biz D-8 ülkeleri olarak ekonomik ilişkilerimizi artırırsak bu meselelerle ilerde karşılaşmayacağımızı düşünüyorom" dedi. Geceyi Van’da geçirecek olan Musavi’nin yarın İran’a gideceği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2015, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER