Muharrem Orucu İçin Top Atışı

Tokat’ın Turhal İlçesi’nde belediye  tarafından 2014 yılında başlanan Muharrem ayında iftar ve sahur vakitlerinde top atışı uygulaması bu yıl da sürdürülüyor. Başkan Yılmaz Bekler, ’’Ortadoğu ülkeleri de dahil tüm İslam ülkelerinde sadece Ramazan ayında top atılıyor. 3 yıldır biz Muharrem ayında da bunu yapıyoruz’’ dedi.

Muharrem Orucu İçin Top Atışı
Turhal Belediyesi 2014 yılından itibaren Muharrem ayında tutulan oruç için de iftar ve sahur saatlerinde top atışı uygulaması başlattı. Ayrıca, Muharrem orucu boyunca belediye aşevinde iftar emekleri hazırlanarak ilçede bulunan Cemevlerine dağıtılması uygulamasına geçildi.
 
’TÜRKİYE’DE DEĞİL DÜNYADA TEK’
 
Gürsel Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Cemevi’de iftar programına katılan Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, 3 yıldan bu yana ilçede Muharrem ayında iftar ve sahur vakitlerinde top attıkları ifade ederek, şöyle dedi:
 
"Sadece Türkiye’de değil dünyada tek. İran, Irak, Suriye’de şii vatandaşlarımız var. Orada da Ramazan’da ve Muharrem ayında oruç tutuluyor. Onların da araştırmasını yaptım. Ortadoğu ülkeleri de dahil tüm İslam ülkelerinde sadece Ramazan ayında top atılıyor. Ancak Muharrem ayında top atılmıyor. Şu anda Turhal’ın dışında böyle bir uygulamayı başlatan bir belediye duymadım. Ramazan’daki gibi uygulama ve ikramı Alevi-Bektaşi vatandaşlarımıza da yapmayı istedim. Bu geleneği 2014’te başlattım. 12 gün boyunca Turhal’da iftar ve sahur saatlerinde top atıyoruz."
 
Alevi dedesi ise Hami Özen ise uygulamadan memnun olduklarını belirterek, "Ramazan ayı belli bir ay, o zamanda top atılıyor şimdi de top atılıyor. Zaten bunu da bizim başkanımız çıkardı. Ramazan ayı da bizim, Muharrem ayı da bizim. Bize ayrım yapanların, ikilik sokanların bizde hiçbir zaman yeri yoktur" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER