Muğla Ve Bodrum'da Organ Bağışına İlgi

Muğla’da bugüne kadar 5 bin 806 kişi organlarını bağışlarken, ilçeleri arasında ilk sırayı Bodrum’un aldığı bildirildi. Bodrum’da bugüne kadar 456 kişinin organlarını bağışladığı belirtildi.

Muğla Ve Bodrum'da Organ Bağışına İlgi
 
Muğla’da son olarak geçen Temmuz ayında başlatılan kampanyayla birlikte, il genelinde bugüne kadar organlarını bağışlayanların sayısı 5 bin 806’ya ulaştı. Muğla’nın ilçeleri arasında ise 456 kişiyle Bodrum başı çekti. Muğla, İzmir ve İstanbul’un ardından Türkiye genelinde en çok organ bağışında bulunulan üçüncü il oldu.
 
Kamu Hastaneler Birliği Muğla Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu tarafından Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Oğuz Şahin’e, ilçeler arasındaki birincilik nedeniyle plaket verildi. Opr. Dr. Şahin, "Türkiye genelinde nüfus oranlamasına bakarak yaptığımız değerlendirmede Muğla olarak organ bağışında birinci olduğumuzu görüyoruz. Bu da organ bağışı konusunda Muğlalılar’ın ne kadar bilgili ve bilinçli olduğumuzu gösteriyor. Bir kişinin aynı anda 4- 5 kişinin hayatını kurtarabildiğini düşünürsek organ bağışının anlamı bir kez daha ortaya çıkıyor. Bodrum olarak organ bağışında farkındalık yaratmak, bilinci arttırmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz" dedi.
 
Şahin 2012 yılından önce organ bağışı yapanların bağış kayıtlarının on-line sisteme girilebilmesi için yenilenmesi gerektiğini de belirtti.
 
Bugün organ bağışı yapan 26 yaşındaki Melis Dağlı ise "Annem ve babam organlarını kısa süre önce bağışladılar. Ben de bugün iki arkadaşım ile gelerek organlarımın tamamını bağışladım. Her an herhangi birimizin bir organa ihtiyacı olabilir. Bu nedenle herkesin gönüllü olarak bu kampanyaya destek vermesini diliyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER