Müftüden 'Acı Çektirmeyin' Uyarısı

Manisa Müftüsü Sinan Cihan, Kurban Bayramı’nda her yıl ortaya çıkan kötü manzaraların yaşanmaması için çağrı yaptı. Hayvanları Koruma Günü’ne denk gelen bayramla ilgili halkı uyaran Müftü Sinan, "Hayvanlara acı çektirilmemesi gerekiyor. Bir hayvan kurban edilirken diğer hayvanlar o işlemi görmemelidir. Dini, vicdani bir nitelik taşımayan kesim şekli, kesinlikle önerilmez" dedi.

Müftüden 'Acı Çektirmeyin' Uyarısı
İl Müftüsü Sinan Cihan, Kurban Bayramı’nda kurbanlıklarını kesecek vatandaşlara uyarılarda bulundu. Kurban kesmenin bir ibadet olduğunu dile getiren Cihan, ibadeti yaparken hayvanların zarar görmemesinin temel etken olduğunu söyledi. Cihan, "Hayvanlara acı çektirilmemesi gerekiyor. Bir hayvan kurban edilirken diğer hayvanlar o işlemi görmemelidir. Dini, vicdani bir nitelik taşımayan kesim şekli kesinlikle önerilmez. Bunun hukuki yaptırımları, mevzuatla ilgili yaptırımları da vardır. İnsani ve ahlaki kurallara uyarak kesimin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Hayvana eziyet çektirmenin, hayvan haklarının ihlal edildiğinde kabahatler kanuna göre yaptırımı vardır" diye konuştu.
 
’EĞER ZARAR VERİYORSAK İBADET ETMİŞ OLMAYIZ’
 
Hayvanlara işkence çektirilmesi halinde bunun ibadet olmayacağını dile getiren Cihan, "İbadet ederken bizim ibadetimizden kimse zarar görmemelidir. Eğer zarar veriyorsak ibadet etmiş olmayız. Bu nasıl ibadettir diye sorarlar. Görüntü kirliliği, çevre kirliliği, insani ve ahlaki olmayan uygulamalar vicdanları yaralar. Biz kurban mı kesiyoruz, harp mi yapıyoruz? Hayvanlarla savaş mı yapıyoruz? Bu manzaralar yaşanmamalıdır" dedi.
 
KABAHATLER KANUNU’NA GÖRE CEZA VAR
 
Önümüzdeki 4 Ekim’in Hayvanları Koruma Günü olduğunu belirten Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Erbirliler, bayramın ilk gününün bu tarihe denk gelmesinin acı bir tesadüf olduğunu söyledi. Hayvanları Koruma Günü’nde her yerin kan gölü haline geleceğini ifade eden Erbirliler, "Katliam boyutuna gelen kat akıtmaların, eziyet çektirilen hayvan manzaralarının yaşandığı günde hayvanların haklarını nasıl kutlayacağız? Çoğu yerde hayvanlar yine tekmelenecek. Acemi eller işkenceyle can alacak. Bundan dolayı vicdanımız acıyor? dedi. Dernek Başkanı Erbirliler, kurban keserken hayvana işkence çektirenlerin kabahatler kanununa göre 454 lira idari para cezası verilebileceğini söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER