banner51

Mücadelede Yeni Yöntem

Büyük şehirlerde havadan devriye, keşif ve gözetleme faaliyetleri yaygınlaşacak.

Mücadelede Yeni Yöntem

 

Suçla mücadelede Mobese sistemi emniyet güçlerinin en büyük yardımcılarından biri. 80 il ve büyük ilçelerde sistemin altyapısı kuruldu. Organize suç örgütlerine yönelik yapılan planlı operasyonlarla, bu örgütlerin birçoğu etkisiz hale getirildi.
İçişleri Bakanlığı şimdi yeni bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Suçla mücadelede önleyici tedbirlere ağırlık veren bakanlık, "suçu önlemek, suçu soruşturmaktan çok daha az maliyetli" prensibinden hareketle devriye hizmetlerini havadan yapacak. Bu amaçla, yakın gelecekte özellikle büyük şehirlerde havadan 24 saat esasına göre devriye, keşif ve gözetleme faaliyetleri yaygınlaştırılacak.
İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde, polis helikopterleri suçla mücadele kapsamında havadan asayiş hizmeti verecek. Özellikle bir olay olduğunda yurt dışında olduğu gibi zanlılar havadan da takibe alınacak ve yerdeki ekipler ona göre yönlendirilecek. Emniyet güçlerine gelecek ihbarların niteliğine göre de bu yöntem uygulanabilecek.
Aynı sistemin Doğu ve Güneydoğu'da da kullanılması hedefleniyor. Diyarbakır, Van, Batman ve Hakkari gibi illerde şehir merkezlerinde işlenen terör suçlarında bu yöntemin uygulanması planlanıyor. Mobese sistemiyle asayiş suçlarında büyük başarı yakalayan emniyet güçlerinin havadan da suçlulara göz açtırmaması hedefleniyor. İçişleri Bakanlığı, projeyi alt yapı çalışmalarını tamamladıktan sonra önümüzdeki yıllarda hayata geçirmeyi planlıyor.
Toplum destekli polislik ile 5 bin 500 olay aydınlatıldı
İçişleri Bakanlığı, suç soruşturmasına ilişkin teknik ve idari kapasiteyi geliştirerek her türlü teknolojik imkâna ve uluslararası akrediteye sahip modern kriminal laboratuvarlar da kurdu. Suçla mücadelede suç işlenmesini önleyecek mekanizmaları geliştiren emniyet güçleri, suçla mücadeleyi etkin kılma, güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamak için güvenlik hizmetlerine toplumun katılımı ve desteğini sağlamaya çalışıyor.
Bu amaçla başlatılan ve bugüne kadar başarılı sonuçlar alınan "Toplum Destekli Polislik Projesi" 81 ilde uygulanıyor.
Proje kapsamında, her mahalleden sorumlu en az bir polis memuru görevlendirildi. Vatandaşların sorunlarını e-posta yoluyla sorumlu polis memuruna ulaştırabilmesi imkânı sağlandı. Bu uygulama ile Toplum Destekli Polislerin görev bölgelerinde elde ettikleri bilgiler sonucunda, 5 bin 518 adli olay aydınlatıldı ve adli makamlara intikal ettirildi.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2012, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER