Mobbing Davasını AİHM'ye Götürdü

İzmit’te 2004 yılında kızı 7 yaşındaki Esin Köse’ye yurt dışında ilik nakli yapılabilmesi için verdiği büyük mücadeleyle yasanın değiştirilmesini sağlayan Ahmet Köse, çalıştığı şirkete karşı açtığı ve kaybettiği mobing davasında iç hukuk yolları tükenince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Mobbing Davasını AİHM'ye Götürdü
 
İzmit’te Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan İzaydaş’ta mühendis olan Ahmet Köse, 11 yıl önce kızı Esin’de saptanan hemotolojik hastalığın tedavisi ve ilik nakli yapılabilmesi için, o tarihteki Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) mevzuat uygun olmadığından yurt dışına gönderemedi. Ahmet Köse, başlattığı mücadeleyle Emekli Sandığı sigortalıları gibi SSK’lılara da bu hakkın tanınması için TBMM’nin yasa değişikliğini yapmasını sağladı. Böylece ’Esin Yasası’ denilen yeni düzenlemeyle SSK’lılara da yurt dışında bu tedavi olanağı sağlandı.
 
Esin Köse bu sayede gönderildiği Almanya’da bir dizi kontrollerden sonra 23 Nisan 2005 tarihinde Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde gönüllü bir Alman öğretmenden alınan kemik iliğinin nakledilmesi ile sağlığına kavuştu.
 
MOBİNG DAVASINI KAYBETTİ
 
Ahmet Köse, ağır operasyonlar geçiren kızı Esin’in tedavisi sırasında, daha önce kullanmadığı izinleri aldı, ardından refakatçi izni kullandı, rapor aldı. Ancak performans düşüklüğü gerekçesiyle İzeydaş, Ahmet Köse’nin görev yerini sık sık değiştirdi, evi İzmit’te olmasına rağmen Gebze’de görevlendirdi, 2008 yılında da raporlu olduğu halde iş akdini feshetti.
 
Ahmet Köse, açtığı işe iade davasını kazandı ancak özel statüdeki İzeydaş bu kararı uygulamadı. Bunun üzerine emekli olan Ahmet Köse, 2009 yılında Kocaeli İş Mahkemesi’nde mobbing davası açtı. Mahkeme davayı reddetti, Yargıtay’da bu kararı onayınca Ahmet Köse, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullandı, oradan da sonuç alamadı.
 
Şimdi mobbing davasını AİHM’ye taşıyan Ahmet Köse, "2004 yılından başlayarak SSK yönetime karşı açtığım 8, İzaydaş’a karşı 3 davayı kazanmıştım. İlk kez mobbing davasını biz burada kaybettik. Yargıtay da mahkeme kararını onadı. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundum. Yapılan ilk incelemede Anayasa Mahkemesi raportörleri tarafından kapsam dışı bulunduğuna dair bir karar geldi. Onun üzerine de AİHM başvurduk. Bugün itibariyle başvuru dosyalarımız teslim edildi" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER