banner9

Mısır Ekimi Yasağına Tepki

Türkiye- Suriye sınır güvenliği için 5 ilin Suriye sınırında bulunan bölgelerinde mısır ekiminin yasaklanması, tepkiye neden oldu. Mardin’in Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, bölgedeki şiddet olaylarının turizm ve nakliyat sektörünü bitirdiğini, Mısır yasağının getirilmesi ile ekonomik sıkıntının daha da artacağını söyledi.

Mısır Ekimi Yasağına Tepki
Türkiye’nin Suriye sınırında bulunan ve geçişlerin rahat olduğu Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep, Mardin ve Hatay bölgelerinde bulunan kritik noktalarda Mısır ekimi yapmak yasaklandı. Suriye sınır hattında bulunan bölgelerde uygulanan ve 5 ilin Valiliğince sınır güvenliği gerekçe gösterilerek alınan karar Mardin’de tepkiye neden oldu. Mardin’in Kızıltepe İlçesi Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter ülkenin milli güvenliği söz konusu olduğunda hükümetin alacağı her türlü kararı desteklemenin vatandaşlık görevleri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
 
"Ama Mardin’in temel geçim kaynağı tarım, turizm ve nakliyat sektörüdür. Bölgede yaşanan şiddet ve terör olayları turizm ve nakliyat sektörlerini tamamen durma noktasına getirdi. Geriye sadece tarım kalmıştı. Tarım ürünleri içerisinde buğdaydan sonra ikinci sırada yer alan mısır ürünü çiftçimiz, zahireci esnaf ve buna bağlı çalışan yem ve hayvancılık sektörünün en önemli geçim kaynağıydı. Mısırın yasaklanması büyük bir ekonomik sıkıntıya yol açacaktır.  Bu nedenle Hükümete çağrıda bulunuyoruz. Yasağın uygulanacağı alanlarda meydana gelecek ekonomik zararın çiftçilere mutlaka ödenmesi ve bu konuda gerekli açıklamanın yapılmasını istiyoruz."
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2015, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER