Mısır Çarşısı Davası Öncesi Adliye Önünde Pınar Selek'e Destek

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili sosyolog Pınar Selek’in yargılandığı dava öncesi adliye önünde basın açıklaması yapıldı.

Mısır Çarşısı Davası Öncesi Adliye Önünde Pınar Selek'e Destek
 
"NİHAİ BERAATE KADAR BU DAVA BİTMEZ"
 
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde yapılan açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, tiyatrocu Nur Sürer ve Fransa’dan gelen akademisyenler katıldı.
 
"Hala Tanığız Platformu" adına basın açıklamasını okuyan gazeteci Banu Güven, 16 yıldır devam eden davada bugün tarihi bir eşiğe gelindiğini beliterek, daha önce İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine devam edeceğini ifade etti. Selek’in davada daha önce 3 kez beraat etmesinden sonra aynı mahkemece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını söyleyen Güven, "Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 30 Nisan’da görülen temyiz duruşmasında müebbet hapis usülden bozulmuştu. Şimdi mahkeme yeni ama dava çok eski. Yargıtay’ın bir hukuk skandalı olan bu ağırlaştırılmış müebbet kararını bozmasını, mücadelemizi umut dönemeci olarak gördük. Nihai beraate kadar bu dava bitmez. Çünkü biz Pınarla bu şehirde gülüp şarkı söyleyeceğiz" dedi.
 
"LEHİMİZE BİTECEK BU DAVA, KURTULUŞU YOK"
 
Pınar Selek’in babası aynı zamanda avukatı olan Alp Selek ise Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin davayı usülden bozduğunu ifade ederek, "Şimdi mahkeme usüle uyup uymaması yönünde bir karar verecek. Uyarsa Yargıtay’ın bozmasını, esasa ilişkin yeniden savunmaları yapacağız. O kadar ortaya çıktı ki yapılan yanlışlık, lehimize bitecek bu dava, kurtuluşu yok. Mahkeme yeni bir mahkeme, tanımıyoruz. Ama büyük ihtimalle bozmaya uyacak ve biz de onlara dosyada yapılan çirkinlikleri, yanlışlıkları anlatacağız" dedi. Pınar Selek’in Fransa’da Doktora yaptığını söyleyen baba Alp Selek, "Oradaki hocaları, ’Biz böyle öğrenci görmedik’ deyip onu doktor yaptılar. Fransa’nın en meşhur üniversitesinde ona bir görev verdiler. Şuan 2-3 aydır orada çalışıyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER