banner51

Minik Kudret'e Yardım Yağdı

Adana’da dün eğitim hayatının ilk gününde yalın ayakla okula giden 6 yaşındaki Kudret Beşenk ve ailesine, hem devlet kurumlarından hem de Türkiye’nin dört bir yanındaki vatandaşlardan yardım yağdı.

Minik Kudret'e Yardım Yağdı
 
Merkez Yüreğir İlçesi’nin Başak Mahallesi’ndeki Çetin Topçuoğlu İlkokulu’nun 1’inci sınıfına başlayan Kudret Beşenk’in annesi 34 yaşındaki Zeliha Beşenk tarafından ayakkabısı olmadığı için yalın ayak okula götürülmüştü. Minik kızın dramının gazete ve televizyonlarda haber olması üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Yüreğir İlçe Müdürlüğü görevlileri, Beşenk Ailesi’ne kıyafet ve gıda yardımı yaptı. Görevlilerin teslim ettiği kıyafet ve ayakkabıları giyen çocuklar büyük sevinç yaşadı. DHA muhabirinin okul önündeki çıplak ayaklı çocukları görüntülediği haberi, yurdun dört bir yanındaki yardımseverleri de harekete geçirdi. Yurdun çeşitli illerinden birçok yardımsever de ulaştıkları aileye yardım vaadlerinde bulunup adres ve banka hesap numaralarını aldı.
 
NİKAH YAPTIRDIK YARDIM KESİLDİ
 
Yardımlardan dolayı mutlu olduğunu söyleyen anne Zeliha Beşenk, "Bugüne kadar çocuklar için yardım alıyordum. 2 ay önce eşimle resmi nikah yaptırdık. Çocuklarımız nüfusta eşimin üzerine geçince yardım kesilmişti. Yeniden başvurduk, yapılacağını söylediler. Yardım yapanlara çok teşekkür ediyorum" dedi.
 
Ailenin ekonomik durumunu inceleyen Yüreğir İlçe Belediyesi, okula giden 4 çocuk için kırtasiye yardımı yaparken, hastalığından dolayı çalışamayan baba İbrahim Beşenk’e maddi destek vereceklerini de açıkladı. Ayrıca, kira yardımı da yapılacağı bildirildi.
 
VALİLİK: AİLEYE YARDIM YAPILIYOR
 
Adana Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada ise anne Zeliha Beşenk’in yüzde 40 engelli olduğu ve 3 ayda bir 849.39 lira engelli maaşı ödendiği açıklandı. Açıklamada ailenin diğer çocukları, Filiz, Fatma ve Mustafa Beşenk’e ’şartlı eğitim’ kapsamında 470 lira yardım yapıldığı belirtilerek şöyle denildi:
 
"Söz konusu aile 2008 yılından bu yana Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan kömür ve periyodik yardımlardan faydalandırılmakta olup 2014 yılı içerisinde de okula giden çocukları Filiz, Fatma ve Mustafa Beşenk adına Şartlı Eğitim yardımı kapsamında 470 TL eğitim yardımı, yine 0-6 yaş arasında bulunan Güneş ve Emine Beşenk adına Şartlı Sağlık yardımı kapsamında 270 TL yardım, 19 Temmuz 2014’de 100 lira gıda yardımı, 15 Temmuz 2014’de 300 lira nakdi yardım yapılmıştır. Zeliha Beşenk yüzde 40 engelli olup 3 ayda bir 849.39 lira engelli maaşı almaktadır. Son olarak Eylül ayında engelli maaşı ödemesi yapıldığı, 2014 yılının Eylül ayına kadar toplam 4 bin 31 lira yardım yapıldığı tespit edilmiştir. Bundan sonra da gerekli ilgi ve yardımlar yapılmaya devam edilecektir."
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER