Minibüsçüler Kontak Kapattı

Pendik’te hatlı minibüsçüler, belediyenin kendilerinden durağın kullanım bedeli olarak günlük 20 TL istediğini öne sürerek kontak kapattı. Seferleri durduran minibüsçüler, kararın bir an önce geri alınmasını istediler.

Minibüsçüler Kontak Kapattı

Pendik minibüs durağında 09.00 sıralarında başlayan kontak kapatma eylemi, minibüsçülerin, vatandaşların ve belediye yetkililerinin verdiği bilgilere göre şöyle gelişti:

Durağın bulunduğu arazinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Pendik Belediyesi’ne devredilmesi ile olaylar zinciri başladı. Arazinin işletmesini alan Pendik Belediyesi’ne bağlı PENTAŞ A.Ş., durakta faaliyet gösteren Pendik Birleşik Minibüsçüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kahyalarının çalışmalarına son verdi ve geçtiğimiz cuma günü durağa gelen her minibüsten, durağın günlük kullanım bedeli olarak 20 TL alınmaya başlandı. Bunun üzerine gerginlik yaşandı. Bu sabah saat 09.00'da durağa gelen minibüsçüler, dernek tarafından alınan karar gereğince kontak kapatınca, vatandaşlar durakta uzun süre beklemek zorunda kaldı. Durağa İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler gönderildi. Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de bölgede güvenlik tedbiri aldı. Yolcular ile minibüsçüler arasında kontak kapatma eylemi nedeniyle zaman zaman tartışma yaşandı.

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Turan, durağa gelerek minibüsçülerle görüştü. Ancak, konuşmadan herhangi bir sonuç çıkmayınca, minibüsçüler araçlarılarıyla  belediyeye gitmek istedi. Minibüsçülerin bu isteği polis engeline takıldı. Durağın iki çıkışına emniyet yetkilileri tarafından taşıt çekicileri konuldu, minibüslerin çıkması engellendi.

Pendik Belediyesi’nin, durakta minibüsçüler derneğine bağlı olarak çalışan kahyaları görev yapamaz duruma getirdiğini iddia eden bir minibüsçü, “Bununla yetinmediler. Her minibüsten 20 TL alacaklarını bildirdiler. Ödemeyene de 640 TL ceza kestiler. Bu kararın geri alınmasını istiyoruz” dedi. Kahyalık yapmakta direnen kişilere de Kabahatler Kanunu’na dayanarak 84 TL ceza kesildiğini söyleyen minibüsçüler, uygulamanın kanunsuz olduğunu öne sürdüler.

Bu sırada PENTAŞ A.Ş.’de çalışan oğlunun minibüsçüler tarafından dövüldüğünü söyleyen bir kadın ile eylemciler arasında tartışma yaşandı. Minibüsçülerden bazıları kendilerini suçlayan kadının üzerine yürüdü. Kahyalara yönelik eleştirisini sürdüren yaşlı kadın, emniyet birimlerince duraktan uzaklaştırıldı.

Pendik Birleşik Minibüsçüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin bünyesinde yaklaşık 800 hatlı minibüs olduğu öğrenildi. Bazı vatandaşlar dernekteki bir yapılanma olduğunu ve kendileri gibi düşünmeyen minibüsçülerin tehdit edildiğini iddia ettiler.

Durakta geçtiğimiz ocak ayında minibüsçüler arasında bıçaklı kavga yaşandığı, bu kavgada 5 kişinin yaralandığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 14:54
YORUM EKLE

banner47