Milli Mücadele Müzesi'nde Sona Gelindi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ’Milli Mücadele Müzesi olarak yenilenen tarihi Kayseri Lisesi’nin, geçmişten geleceğe uzanan bir köprü olacağını söyledi.

Milli Mücadele Müzesi'nde Sona Gelindi
 
Geçmişin izleri ile günümüz teknolojisinin birlikte yansıtılacağı tarihi binadaki çalışmaları inceleyen ve ardından bir değerlendirme yapan Başkan Çelik, bu müzeyle günümüz insanına milli mücadele ruhunu yansıtmayı hedeflediklerini anlattı. Çelik,  şöyle dedi:
 
"Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız Kültür Yolu projesinin en önemli duraklarından birisi de Kayseri Lisesi. Yüzyılı aşkın bir süre şehrin eğitim alanındaki en önemli kurumlarından birisi olan bu tarihi taş binayı Milli Mücadele Müzesi olarak düzenliyoruz. Binanın zemin katında tarihimizde önemli bir konuma sahip milli mücadele yıllarını canlandıracağız. Özellikle Sakarya Savaşı’na katılıp da şehit olan öğrencileri ön plana çıkarıyoruz. Çok farklı sunum teknikleriyle hem görsel olarak hem dijital ortamda vatandaşlarımıza burayı gezdireceğiz."
 
Çelik, Kayseri Lisesi’nde okuyan ve mezun olan devlet adamları, cumhurbaşkanları ve ünlüler bulunduğunu da hatırlattı. Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bunların canlandırılacağı bir sınıf olacağını bildirirken şöyle dedi:
 
"Üst katta da geçici sergilerin açılabileceği bir salon yer alacak. Yanımızdaki Kiçikapı Meydanı ve karşıdaki eski kiliseyle birlikte burası, Kültür Yolu’nun da önemli bir noktası olacak. Ayrıca lisenin arkasındaki Kayseri Mahallesi ile de bir bütünlük oluşturacak. Proje kapsamında müzeyi gezmeye gelenlerin almak isteyecekleri hediyelik eşyaların satıldığı bir reyon ile çay-kahve içip dinlenebilecekleri bir de kafeterya yapıyoruz. Burası aynı zamanda halka açık da bir mekan olacak ve bölgeyi canlandıracak. Şehrimizin kültür-sanat hayatına çok büyük renk katacak bu tarihi müzeyi sonbaharda hizmete açmayı planlıyoruz inşallah."
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2015, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER