banner51

Milli Eğitim Şurası Antalya'da Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen 19’uncu Milli Eğitim Şurası Antalya’nın Manavgat İlçesi’ndeki Lykia World Hotel’de başladı. Şuranın açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldı.

Milli Eğitim Şurası Antalya'da Başladı
Antalya’da düzenlenen 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nın açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, şuranın hazırlıklarının 11 ilde 2 bin 200 akademisyen ve ilgili kişilerle yapıldığını anlattı. Günün ihtiyaçlarına uygun eğitim süreçlerinden geçilmiş, milli ve manevi değerlere saygılı, insan kaynağının toplumumuz açısından öneminden bahseden Bakan Avcı, “Hızla değişen dünyada her insan ve kurumun kendisini sürekli gözden geçirmesi gerekiyor" dedi.
 
ŞURADA DÖRT ANA BAŞLIK
 
Şuranın dört ana başlıktan oluştuğunu belirten Bakan Avcı, şöyle konuştu:
 
“Şuranın ana başlıkları; öğretim programları, haftalık ders çizelgeleri, öğretmen, eğitim ve yöneticilerin niteliğini artırma ve okulların güvenliği. Özellikle zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla birlikte neleri, hangi yaş gruplarında öğrenmeliyiz, zorunlu eğitimde bir öğrenci ne kadar kimya, fizik, fen öğrenmelidir, öğrencilerimizi uluslararası akranlarıyla daha iyi rekabet edebilir duruma nasıl getirebiliriz? Bunları haftalık ders programlarının sadeleştirilmesi, bazı derslerin ayrı okutulması yerine temel derslerle bütünleştirmesi gibi benzeri sorulara hep birlikte cevap bulacağımıza inanıyorum."
 
DERİNLİĞİNE İŞTİŞARE EDECEĞİZ
 
Öğretmen aday adalarının yetiştirilmesi, öğretmen hizmet içi eğitimi, aday adayların mesleğe seçimi, kariyer sisteminin yapılandırılması gibi konuları çok önemsediklerini anlatan Bakan Avcı, şöyle devam etti:
 
"Bunları derinliğine hep beraber istişare edeceğiz. Okul yöneticilerinin geliştirilmesi, atanma esasları, kapasitelerinin geliştirilmesi. Okul güvenliği, fiziki mekan yapısı, kapasitesi, eksikler neler, neler yapılmalı, yönetici, öğretmen ve öğrencilerimiz için daha güvenli eğitim ortamları için neler yapılıyor ve yapmalıyız. Ne tür tedbirli almalıyız. Çocuklarımızı her tür kötü alışkanlıklar ve özelikle uyuşturucudan nasıl korumalıyız? Bunların çok önemli olduğuna sizler de katılıyorsunuzdur. Okul zorbalığı, vandalizm, hırsızlık, ihmaller gibi paydaşlara düşen sorumluluklar neler olmalı bu ve benzeri sorunlara çözüm bulmak. İşimizin zor olduğu, ancak bu 5 gün içinde eğitim dünyamıza ışık olacak çok önemli kararlar alacağımızı düşünüyorum."
 
Bakan Nabi Avcı, şuranın açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER