Milas'ta Özelleştirme Eylemi

Muğla’nın Milas İlçesi’nde özelleştirme karşıtı enerji ve maden işçileri yürüyüş düzenledi. Siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin destek verdiği yürüyüş sonrası özelleştirmelerin durdurulması çağrısı yapıldı.

Milas'ta Özelleştirme Eylemi
 
Özelleştirmelere karşı 430 gündür çeşitli eylem yapan Milas Yeniköy ve Yatağan Termik santrallerinde çalışan enerji işçileri ile kömür ocaklarından gelen madenciler, Milas’ta eylem yapma kararı aldı. Üçyol Kavşağı’nda saat 17.00’de toplanan işçiler, buradan yürüyüşe geçti. Halilbey Bulvarı’ndan yürüyüşe geçen enerji ve maden işçilerine, bazı siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri ile vatandaşlar da destek verdi. Yürüyüşte "Dişe diş kana kan sattırmayız Erdoğan", "Türk İş göreve genel greve", "Sermayenin itleri sattırmayız KİT’leri", "Birlik mücadele zafer", "İşçi gençlik el ele mücadeleye", "Asla teslim olmayacağız", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Her yer Milas, her yer direniş" sloganları atıldı.
 
GİRGİR: AKP DÖNEMİNDE ÇALIŞMA HAYATI CEHENNEME DÖNÜŞTÜ
 
Atapark’ta sona eren yürüyüş sonrası basın açıklamasını yapan Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin, "AKP iktidarı dediğini yaptı, santrallerin satışını gerçekleştirdi. Biz de dediğimizi yapıp gelen firmaları işyerlerimize sokmayacağız. AKP döneminde çalışma hayatı cehenneme dönüştü. Sermaye ile el ele her gün işçinin tabutuna bir çivi daha çakılıyor. İşsizlik, açlık, ölüm, işten atılmalar AKP iktidarında olağan hale geldi. Son 12 yıldır iş kazalarından ölen işçi sayısı 13 bin 510 kişi, ortalama her gün dört işçi ölüyor demek bu. İşçinin emekçinin bu kadar değersiz görüldüğü, yalnız bırakıldığı, sermayenin insafına bırakıldığı bir ortam da Yatağan ve Milas direnişi tüm bunlara başkaldırıdır. Elbistan’da, Soma’da Ermenek’te toprağın altına diri diri gömülen maden işçilerinin isyanıdır. Yatağan mücadelesi demokrasi mücadelesidir, emek mücadelesidir. Toplumun sesidir, halkın vicdanıdır, emperyalizme, vahşi kapitalizme, sömürüye, yağmaya karşı köleliğe karşı bir başkaldırıdır. İşte bu yüzden işyerlerimize alıcı firmaları sokmayacağız. Vallidebağ’dan Yırca’ya, Soma’dan Ermenek’e, Milas’tan Yatağan’a ve Türkiye’ye emeğin ve yaşamın düşmanları kaybedecek, direnenler kazanacak" dedi.
 
"YATAĞAN BİZLER İÇİN ÇANAKKALE OLACAK"
 
Süleyman Girgin, madenciye ocaklarda olması gereken yaşam odaları çok görülürken, bin odalı saraylar yaptırıldığını belirterek, "Yapılan saray yıkılarak yerine zeytin ağaçları dikilecek. 7 Aralık tarihinde Yatağan santrali ve kömür sahasının, 26 Aralık tarihinde ise Kemerköy, Yeniköy Santralleri ve kömür sahalarının devir teslim işlemleri yapılacak. O gün Milas ve Yatağan bizler için Çanakkale olacak ve onlar için geçilmeyecek. Devir teslim tarihlerinde iş yerlerimize kapanacağız. Asla teslim etmeyeceğiz. Mücadelemize sahip çıkan herkesi devir teslim tarihlerinde yine yanımızda görmek istiyoruz" dedi.
 
Enerji ve maden işçilerinin özelleştirme karşıtı yürüyüşleri ve basın açıklaması sırasında AKP Milas İlçe Başkanlığı’na giden yollarda çevik kuvvet ekiplerinin panzer ve TOMA’larla barikat kurulduğu görüldü. Eyleme katılanlar basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER