banner51

Metin Turan Yurda Döndü

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT Türk adına görev yaptığı sırada gözaltına alınan Türk gazeteci Metin Turan, gece saatlerinde Türkiye’ye döndü.

Metin Turan Yurda Döndü

Türk Hava Yolları’na (THY) ait tarifeli uçakla 23.20’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na inen Turan, Mısır’da yaşadıklarını meslektaşları ile paylaştı. 3 Temmuz 2013 tarihinde Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el-Sisi komutasındaki Mısır Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koyması ile baş gösteren sokak gösterileri sırasında gözaltına alınan ve ardından da tutuklanarak cezaevine gönderilen Turan, Türkiye’den ve dünyadan gelen dualar sayesinde kurtulduğunu söyledi. Metin Turan, “Dışarı çıkarken biraz sorun yaşadık. Arabaya binerken, tahliye edilirken sorun yaşadık. Baltacılar denilen kişiler bana yumruk vurdu. Tabii yumruk burnumu kanattı, bir hayli sarsıldık. Arabaya binmeseydik daha kötü şeyler yaşanabilirdi. Allah korudu diyebilirim. Türkiye’den ve dünyadan çok dua etmişler. Çok sağ olsunlar; Türkiye’den dünyadan. Onların sayesinde sabrettim. Şimdi ailemle görüşeceğim. Annemi göreceğim. Annemler bekliyorlar. Ağabeylerim, ablamlar bekliyorlar, onları göreceğim” dedi.

TEKRAR DÖNECEK Mİ ?
İHA muhabirinin, “Tekrar Mısır’a dönmeyi düşünüyor musun?” şeklindeki sorusuna Turan, “En kısa zamanda. 10-15 gün içerisinde geri döneceğim. Çocuklarım orada, ailem orada. Onlar okuyorlar; eğitimleri aksamasın diye onları Türkiye’ye getirmedim” şeklinde cevap verdi. Mısır’da halen tutuklu olan Türklerin durumuna da değinen gazeteci Metin Turan, sözlerini şöyle noktaladı: “Orada 2 tane kardeşimiz var. Biri öğrenci, biri iş adamı. Emre ve Reşat. Onların da en kısa sürede kurtulmasını diliyorum.”
 
Mısır Silahlı Kuvvetleri, ülkedeki hükümet karşıtı protestoları bahane ederek 3 Temmuz 2013 tarihinde ülke yönetimine el koyduğunu ilan etmişti.
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 08:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER