banner9

Mersin'de Çerkesler Soykırım Ve Sürgünü Andı

Mersin’de ’Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 152’nci yıldönümünde anma etkinliği düzenledi. Mezarsız bırakılan ataları için saygı nöbeti tutan çerkezler, denize çiçek ve karanfil bıraktı.

Mersin'de Çerkesler Soykırım Ve Sürgünü Andı
 
Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Merkez Yenişehir İlçesi Adnan Menderes Bulvarı Kültür Parkı içindeki Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda anma etkinliği düzenlendi. Meydanda toplanan yaklaşık 500 Çerkes, ellerinde flamalar ve Türk bayraklarıyla saygı duruşunda bulunup, mezarsız bırakılan ataları için saygı nöbeti tuttu.
 
Etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Şevket Şamil Koç, Rusya’nın Çerkes Soykırımı’nı tanımasını istediklerini belirterek, "152 yıl önce yaşanan acıları unutmayan tüm Çerkesler ve dostları, etkileri hala devam eden soykırımı ve sürgününü hatırlatmak, haklı taleplerimizi dile getirmek için bugün yine bir araya geldik. 21 Mayıs, 101 yıl devam eden Rus-Kafkas savaşlarının bittiği tarihtir. 21 Mayıs halkımızın dünyanın dört bir yanına dağıtılmasının, Kafkasya’nın Çerkessiz bırakılmasının, tarihin gördüğü en büyük sürgün ve soykırımının yıldönümüdür. 152 yıl geçmesine rağmen biz Çerkeslerin çektiği acılara her gün bir yenisi eklenmektedir. 152 yıl boyunca sürdürülen sistemli politikalar sonucu azınlık durumuna düşen Çerkesler, kendi topraklarında dahi eşsiz dillerini ve kültürlerini kaybetme tehdidi ile karşı karşıyadır” dedi.
 
Konuşmaların ardından yitirdikleri ataları için dua eden Çerkesler, daha sonra ise direniş andını okudu. Denize çelenk ve karanfil bırakan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER