Mersin Sahilleri Suriyeli'lerle Doldu

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mersin’e yerleşen binlerce Suriyeli, aşırı sıcak hava nedeniyle halk plajlarını doldurdu. Hayatı durma noktasına getiren, 40 dereceyi bulan sıcaklardan bunalarak haşema ve kıyafetleri ile sahile gelen Suriyeliler, kentin en gözde plajlarından olan ve adını antik liman kenti Soli Pompeipolis’ten alan Soli halk plajını doldurdu. Suriyeliler denize girip gönüllerince eğlenirken, çocuklar da savaştan uzak sahilde oyun oynama şansı yakaladı.

Mersin Sahilleri Suriyeli'lerle Doldu
Suriyelilerin yoğunluğu nedeniyle Türklerin kendilerini adeta yabancı hissettiği sahilde neredeyse boş şezlong kalmadı. Bazı yerleşim birimlerindeki sayıları nedeniyle ’Suriye mahallesi’ olarak ifade edilen yerler oluşturmaya başlayan sığınmacılar, ortak yaşam alanlarının da her yerinde görülebilir duruma geldi.
 
167 bini kayıt altında toplam 320 bini aşkın Suriyeli’nin yaşadığı Mersin’de sığınmacılar ortak yaşam alanlarının her yerinde görülebilir duruma geldi. Özellikle hafta sonları cadde ve sokaklar boşalırken, bunaltan sıcak hava nedeni ile su parkları, sahiller ve havuzlar tıklım tıklım doldu.
Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER