Merkel'den Büyükada Açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin aralarında bir Alman vatandaşının da bulunduğu altı aktivisti tutuklama kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkel'den Büyükada Açıklaması

Angela Merkel, Büyükada'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan aktivistlerden Alman eğitmen Peter Steudtner için verilen kararın "tamamen haksız" olduğunu söyleyen Merkel, "Alman hükümeti olarak bunu kınıyoruz" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, salı günü yaptığı açıklamada Merkel, kararın Türkiye'de "masum insanların adalet sisteminin çarkına takıldığına" başka bir örnek daha teşkil ettiğini belirtti.

10 insan hakları savunucusu İstanbul Büyükada'da yaptıkları toplantıdan sonra kaldıkları otelde gözaltına alınmış, yaklaşık iki hafta sonra mahkemeye çıkarılmışlardı. Aktivistlerden Steudtner dahil altısı tutuklanmış, dördünün adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verilmişti.

Tutuklanan isimler arasında Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye Direktörü İdil Eser de bulunuyor.

Merkel'den tutuklu aktivistlere 'dayanışma' mesajı

Merkel, Steudtner ve tutuklanan diğer aktivistlerle "dayanışma içinde" olacaklarını söyledi. Merkel, "Alman hükümeti salıverilmesi için her düzeyde, yapabileceği her şeyi yapacaktır" dedi.  Merkel'in bu yeni açıklamalarının Türkiye ile Almanya arasındaki gerilimi tırmandırabileceği düşünülüyor.

Die Welt gazetesinin Türk-Alman asıllı muhabiri Deniz Yücel halen tutuklu bulunuyor.

Yücel, "örgüt propagandası ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ile suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER