Mehmet Baransu Tutuklandı

Gazeteci Mehmet Baransu, evinde polis tarafından yaklaşık 10 saat arama yapıldıktan sonra gözaltına alındı. Baransu, "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara “kumpas” kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Baransu 2010 yılında Balyoz belgeleri olduğu iddia edilen evrakları valiz içinde savcılara teslim etmişti. Baransu alınan kararla tutuklandı.

Mehmet Baransu Tutuklandı

Baransu'nun Eyüp'teki evine sabah saat 11.00 sıralarında gelen polis ekipleri saat 21.00'e kadar arama yaptı. Ardından, Mehmet Baransu gözaltına alınarak, polisler eşliğinde evden ayrıldı. Baransu, bu sırada gazetecilere, "Arkadaşlar, siz siz olun, gazeteci olarak adliyeye belge teslim etmeyin. Adliyeye belge teslim ettim diye örgüt kurmaktan yargılanıyorum" dedi.    

Polis ekibi, Mehmet Baransu'nun evinde yaptığı aramada bazı doküman ve eşyalara da el koydu. Baransu, daha sonra Eyüp Devlet Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolünün ardından da sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.
 
TUTUKLAMA TALEBİ
 
Mehmet Baransu, buradaki işlemlerinin ardından "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara “kumpas” kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme Baransu'nun tutuklanmasına karar verdi. 
 
MEHMET BARANSU KİMDİR?
 
1977 yılında Ardahan'ın Göle ilçesinde doğdu. Ailesi ile birlikte Erzurum'a yerleşen Baransu, lise öğrenimini burada tamamladı. 
 
Yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde yaptı.
 
Baransu mezuniyetinin ardından çeşitli gazete, dergi ve tv kanallarında çalıştı. 
 
Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi'nde yapan Baransu, tezini hazırlamak için Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gitti ve yaklaşık üç yıl burada kaldı.  2007 yılından itibaren Taraf gazetesinde çalışmaya başladı. Baransu, 2009 yılında Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü'nü kazandı.
 
Baransu, Balyoz davasının açılmasına neden olan haberini de Taraf gazetesinde yayınladı. Mehmet Baransu Balyoz belgeleri olduğunu iddia ettiği evrakları valiz içinde savcılığa teslim etmiş, bu olay Türkiye gündemini uzun süre meşgul etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER