Mavi Balina Tatbikatı Sürüyor

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen, dünyanın en prestijli tatbikatlarından biri olarak nitelendirilen ’Mavi Balina-2016 Davet Tatbikatı’, bugün de devam etti.

Mavi Balina Tatbikatı Sürüyor
 
NATO, Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan, Pakistan ve Romanya Deniz Kuvvetlerinin katılımıyla 19-28 Kasım arasında gerçekleştirilen Mavi Balina 2016 Davet Tatbikatı, bugün, liman eğitimlerinin ardından ’Photex’ adlı fotoğraf çekimi eğitimleriyle sürdü. Tatbikata katılan gemiler, hassas bir düzenle belirlenen hizada mevki aldı. Verilen komutla birlikte aynı anda harekete geçen gemiler, istenilen yönlere doğru mevkilerini terk etti. İcra edilen Photex eğitiminde, Deniz Kuvvetleri’nde bir ilk yaşandı. İlk defa Photex eğitimine basın mensupları da davet edildi. Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’ndan helikopterle alınan basın mensupları, yaklaşık 4 saat süreyle havadan tatbikatı izledi.
 
28 Kasım’da eğitimlerin tamamlanmasının ardından tatbikatın sona ereceği belirtildi. Tatbikatın ardından gemiler, normal seyir ve faaliyetlerinin icrasına geri dönecek.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER