banner9

Marmaris'ten Cerattepe'ye Destek Eylemi

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu ’Demokrasi Platformu’, Artvin Cerattepe eylemine destek verdi.

Marmaris'ten Cerattepe'ye Destek Eylemi
Marmaris’te 15 sivil toplum örgütünün oluşturduğu ’Marmaris Demokrasi Platformu’, 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda bir araya gelerek Artvin Cerattepe eylemlerine destek verdi. Çoğunluğu kadınlardan oluşan grup, ’Diren Artvin Marmaris seninle’ yazılı pankart açtı. Ellerinde ’Madene dur’, ’Katliama son verin’ ve ’Halk susturulamaz’ dövizleri taşıyan STK üyeleri, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmasına karşı eylem yapanlara destek mesajları verdi. Yaklaşık 100 kişilik grup, Marmaris seninle diren halk sloganları attı.
 
Marmaris Demokrasi Platformu adına açıklama yapan turizmci Karmen Aydın, "Yeşilin her tonunun bulunduğu bu önem arz eden Cerattepe 200 ekolojik bölgeden biridir. İki bin üzerinde bitki çeşitliliği olan bu ormanlık alan nesli tükenme noktasına gelen vaşak, karaca, kelebek gibi yüzlerce hayvanımıza ev sahipliği yapmaktadır. Burada maden faaliyeti yapılması halinde 50 binin üzerine ağaç kesimi olacaktır. Bu kesim olduğu takdirde Artvin heyelan tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Artvin halkı Haziran ayından itibaren bin 700 metre de 250 gündür gece-gündüz doğanın korunması için nöbet tutmaktadır. Artvinlilerin yaşam alanını tehdit eden bu maden planından tamamen vazgeçilene kadar halkımızın yanında olacağız ve sonuna kadar takipçisiyiz. Artık o pis ellerinizi güzelim doğamızdan çekiniz. Zafer direnen Artvin’in olacaktır" dedi.
 
Eyleme katılan avukatlar ise Artvin halkı için Marmaris’ten her türlü hukuki desteği sağlayacaklarını bildirdi. Sivil toplum örgütü üyeleri açıklama sonrası Karadeniz ezgileriyle horon tepti. Ardından sessizce yarım saat oturdu. Grup, polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı alandan sessizce dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 21:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER