Marmaris'te Kadın Cinayetlerine Piyesli Tepki

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde yüzlerce kişi, CHP Kadın ve Gençlik Kolları üyelerinin çağrısı üzerine, başta Mersin’de Özgecan Aslan’ın öldürülmesi olmak üzere kadın cinayetlerini protesto etti. Canlandırılan piyesle Özgecan tişörtü giyen gençler, iki kişi tarafından taciz edilen genç bir kızı el ele tutuşup çevresinde daire oluşturarak kurtardı.

Marmaris'te Kadın Cinayetlerine Piyesli Tepki
CHP Marmaris Kadın ve Gençlik Kolları üyelerinin sosyal medya üzerinden yaptığı ’Siyasi kimliğinle değil insan kimliğinle kadına destek ver’ çağrısına Marmarisliler yoğun katılım gösterdi. Çeşitli parti, dernek, sivil toplum örgütü, oda ve meslek kuruluşu üyelerinden yüzlerce kişi, Kordon Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Üzerlerinde Özgecan resmi bulunan tişört giyen topluluk, ’Özgecan’lar ölmez!’, ’Kadına kalkan eller en ağır cezalandırılsın’, ’Kadın ölüyor devlet koruyor’ ve ’Unutmayacağız, unutturmayacağız’ yazılı dövizler taşıdı. Ressamlar yaptıkları resimlerle kadına şiddeti kağıtlara döktü. İçmeler’den 70 dolmuş şoförü de araçlarının önüne siyah eşarp bağlayarak eylemin yapıldığı alana korna eşliğinde geldi. Atatürk Anıtı önündeki caddede trafiği kapatan dolmuşçular "Acınız acımızdır, katiller cezalandırılmalı" sloganları attı. Dolmuşlardan inen kadınlar da anıta "Meclis acil toplan, katilleri koruma" sloganları eşliğinde yürüdü.
 
’KADINA SAHİP ÇIKILSIN’ VURGUSU
 
Takma bıyık ve erkek takım elbisesiyle kürsüye çıkan CHP Marmaris Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Fatma Palu, topluluk adına basın açıklaması yaptı. Palu, "Kadına yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Kadına şiddetin durdurulması için bir iki gün değil her gün birlik olmalı ve mücadele vermeliyiz. Yaşanan son vahşi olay bizlere yapılan şiddete ’dur’ demenin zamanın geldiğini göstermiştir. Yaşanılanlar ve eylemlerin bir iki gün sonra unutulacağını düşünenlere şimdiden yanıldıklarını buradan haykırıyoruz. Kadınlar, anneniz, bacınız, yengeniz ve kız kardeşinizse sahip çıkmalısınız. Kadına sahip çıkamayan bir toplum atar damarlarından birini kaybetmiştir" dedi.
 
ÖZGECAN CİNAYETİ PİYESLE CANLANDIRILDI
 
Alanda kadına yönelik şiddet ve taciz, piyesle canlandırıldı. Üzerindeki tişörtte Özgecan’ın resmi bulunan duyarlı grup, iki kişi tarafından taciz edilen genç bir kızı el ele tutuşup etrafında daire oluşturarak kurtardı. Bazı eylemcilerin "AKP senin eserin" sloganı attığı duyuldu. Kırmızı boyalı, kalp şeklinde demir bir çelenk üzerinde ’kadına uzanan eller kırılsın’, ’Fıtratınızda tecavüz yok adalet istiyoruz’ dövizleri asıldı. Çelenk önüne ayrıca Özgecan Aslan için karanfiller bırakıldı. İki saat süren eylemin ardından topluluk, sessizce dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER