Marmaris'te 44 Hektar Kül Oldu

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, ilk belirlemelere göre bir evin mutfağında alev alıp balkona çıkartılan ve daha sonra büyük bir gürültüyle patlayıp ormanlık alana fırlayan piknik tüpünün neden olduğu yangın, Marmaris’in en güzel noktalarından olan bölgeyi küle çevirdi. Araçla girişte Marmaris’in ilk göründüğü noktada 44 hektar zümrüt yeşili ormanın yangın sezonunun bittiği anda yanması yürekledi dağladı.

Marmaris'te 44 Hektar Kül Oldu
İddiaya göre, Beldibi Mahallesi Seki Mevkii’nde bir evin mutfağında dün saat 17.30 sıralarında piknik tüpü bilinmeyen bir nedenle alev aldı. Evde bulunanlar tarafından balkona çıkartılan tüp, bir süre sonra büyük bir gürültüyle patladı ve ormanlık alana fırladı. Kuru otları tutuşturan alevler, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yangını görenler itfaiye ve Orman Bölge Şefliği’ne bilgi verdi. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi, alevler yerleşim birimlerini de tehdit etmeye başladı ve aralarında Orman Teknikerleri Sitesi’ndekilerin de bulunduğu çok sayıda ev boşaltıldı.
 
Söndürme çalışmalarına katılmak üzere, Muğla, İzmir, Aydın ve Denizli’den de takviye ekipler gönderildi. Yangına, toplam 306 orman işçisi, 62 arazöz, 10 ilk müdahale ekibi, 37 orman mühendisi, ile 4 helikopter müdahale etti. ancak havanın kararmasıyla helikopterler çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Ekiplerin yoğun çalışması sonucu yangın, yaklaşık 14 saat sonra kontrol altına alındı.
 
KAHREDEN GÖRÜNTÜ
 
Günün ilk ışıklarıyla Marmaris’in en güzel noktalarından olan bölgenin küle döndüğü görüldü. Doğa ve tatil cenneti Marmaris’in zümrüt yeşili ormanlarının durumu, görenlerin yüreğini dağladı. Araçla Marmaris’e gidenlerin ilçeyi ilk gördüğü, en güzel çam ormanlarının bulunduğu alanda etkili olan yangının kontrol altına alınmasının ardından ekipler, soğutma çalışmaları başlattı. İlk belirlemelere göre yangına neden olan tüpün bulunduğu dairenin bir üst katında oturan Türkan Akyıldız, "Biz üst katta oturuyorduk. Aniden bir ses geldi. Alt kat komşumuz bir çığlık attı. Tüpün birden alev aldığını, balkona çıkarttığını söyledi. Sonrasında ise büyük bir gürültüyle patlayan tüp ormanlık alana doğru fırladı. Tam fırlarken ben önündeydim. Kızım kolumdan tutup çekmese tüp bana da çarpabilirdi. Olaya çok üzüldük. Ciğerlerimiz yandı" dedi.
 
Öteyandan bu yangın Beldibi, Seki bölgesinde son yıllarda ormanın içine kadar giren yazlık site ve evlerin ne kadar riskli olduğunu da gözler önüne serdi.
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER