Marmaris'i Sağanak Vurdu

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, sabaha karşı etkili olan sağanak yağmur sonrası dağdan inen sel suları, özellikle Hisarönü Mahallesi’nde hayatı felç etti. 24 saatte 120, 05.00- 08.00 arası ise metrekareye 50 kilogram yağışın düştüğü ilçede; birçok ev ve işyerinde su baskını yaşandı. Limanbaşı ile Kozakburnu mahallelerine bağlantıyı sağlayan köprü, sel sularına dayanamayıp yıkıldı. Bir çiftlikteki tavuklar, sulara kapılıp telef oldu.

Marmaris'i Sağanak Vurdu
 
Marmaris’te bir haftadan bu yana süren güneşli hava, dün sabah saatlerinde yerini yağmura bıraktı. Şiddetli rüzgarla birlikte bu gece etkisini arttıran yağmur, sabah sağanağa döndü. İlçe merkezine 13 kilometre mesafedeki Hisarönü Mahallesi, sağanak yağmur sonrası dağdan inen suyla birlikte felç oldu. Mahalledeki birçok ev ve işyerinde su baskını yaşandı. Özellikle mahallenin Dibekderesi Mevkii çevresindeki bir tavuk çiftliğinde onlarca tavuk ve civciv telef oldu. Ayrıca aynı mevkideki bir at çiftliğinde bulunan atlar, çamurlu suların içinde kaldı. Limanbaşı ile Kozakburnu mahallelerine bağlantıyı sağlayan Altınkumderesi üzerine kurulu köprü sel suları yüzünden yıkıldı. İki mahalle arasındaki bağlantı de kesildi.
 
Ankara’dan dört yıl önce ilçeye geldiğini Dibekderesi’nde arazi kiralayarak tavuk çiftliği kurduğunu belirten 49 yaşındaki Mehmet Efe, "Bu felaket bizi hayli etkiledi. Çiftliğe 500 metre uzaklıktaki bir evde kalıyordum. Sabah saat 05.00’te aşırı yağmur ile sel geldi. Ben çiftliğe gelene kadar her yanı su bastı. Kümeslere girmek için suların çekilmesini beklemek zorunda kaldım. İçeri girdiğimde çok sayıda hayvanın telef olduğunu gördüm. Bir kısmı da sudan sırılsıklamdı ve onları da yaşatmak için sıcak bir alana aldım. Selin götürdüğü sayıyı bilmiyorum ama kümes içinde 15 süs tavuğu, 7 yumurta tavuğu ile çok sayıda boğulmuş civciv buldum. Tavukların büyük bölümü kümese girip üst bölümlere çıktıkları için kurtulmuşlar. Arazide olanların hiç şansı olmamış, hepsi selle gitmiş" dedi.
 
"HER YIL AYNI DERT" SİTEMİ
 
Hisarönü’nde 23 yıldır yaşadığını, her yıl ise aynı sıkıntıyı çektiklerini söyleyen 51 yaşındaki Erhan Taşel, "Dereler sürekli alüvyonla dolduğu için sular artık yatağına sığmıyor. Sabah sel suları ana yol üzerindeki köprünün üzerinden aşıyordu. Zaten köprü devrildi, devrilecek. Limanbaşı Mevkii’ndeki köprü de zarar gördü. İki mahalle arasında geçiş yok. Çocuklarımızı sırtımızda karşı tarafa geçiriyor, öyle okula gönderiyoruz. DSİ bölgede ıslah çalışması yapacak dediler gerçekleşmedi. Kurumlar yapmayacaksa bize izin versinler biz elbirliği ile 15 günde dereyi ıslah ederiz. Kaymakamlar gelip geziyor, yapacağız diyorlar ama her sene şubat, mart ve nisan yağmurlarında yılda kere bu bölge sel altında kalıyor" diye konuştu.
 
Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ilçede son 24 saat içinde metrekareye 120 kilogram yağış düştüğü kaydedildi. Sabah 05.00 ile 08.00 saatleri arasında metrekareye düşen yağış miktarı 50 kilogram olarak açıklandı.
 
DSİ yetkilileri ile Marmaris İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan öncüğünde belediye ekipleri zarar gören yerlerde inceleme yapmaya başladı.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER