Mantar Zehirlenmeleri Arttı!

Bolu’nun Mengen İlçesi’nde ormandan topladığı mantarları yemesi sonucu zehirlenen 19 yaşındaki Emircan Yaman, yoğun bakımda gördüğü 4 günlük tedavi ile sağlığına kavuştu.

Mantar Zehirlenmeleri Arttı!
 
Mengen’de ormandan topladığı mantarı yedikten sonra zehirlenen Emircan Yaman, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Mengen’de yapılan ilk müdahalenin ardından sağlık durumu kritik noktaya gelen Emircan Yaman, ambulansla Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Karaciğeri ve böbrekleri etkilenen Emircan Yaman, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. 4 gündür tedavi gören Emircan Yaman bugün yoğun bakım ünitesinden çıkarken, tedavisi devam ediyor.
 
Son günlerde mantar zehirlenmelerinde artış yaşandığına dikkat çeken İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Uzmanı Kaan Çelik, ormanlık alanlardan toplanan mantarların insan sağlığı açısından büyük tehlike yarattığını açıklayarak, "Mantar zehirlenmesinin belirtileri göz yaşarması, tükürük, terleme, kusma, karın ağrısı, kramp, ishal, baş dönmesi, kas seğirmesi ve göz bebeklerinin küçülmesi şeklindedir. Ayrıca mantar zehirlenmesinde belirtiler 15-30 dakikada ortaya çıkabileceği gibi 12-24 saati de bulabilir. Son günlerde 23 kişi mantar zehirlenmesi şikayetiyle hastanemize başvurdu. Zehirlenen hastaların arasında durumu ciddi olanlar da vardı. Mantar zehirlenmeleri vakaları çok tehlikeli olduğu gibi karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gibi ciddi sonuçlar doğurabiliyor" dedi.
 
Dr. Çelik kültür mantarlarının her türlü denetimi yapıldığından risk içermediğini belirterek, "Ancak kırlardan toplanan mantarlar insan sağlığı açısından büyük tehlike arz ediyor. Zehirli ve zehirsiz mantar yan yana olabilir, aynı görüntüye sahip olabilirler. Haşlanarak, pişirilerek yada limonlu suda bekletilerek zehrinden arındırılamazlar. Yıllardır bu mantarı yiyoruz, biliyoruz diyen kişiler dahi hiç fark etmeden aynı görünüşe sahip zehirli mantarı zehirsiz mantar olarak toplayıp tüketebilirler" diyerek uyarıda bulundu.
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER