Manisa'da Gündem İşsiz Madenciler

Manisalı siyasiler ve işadamları, Soma’da 2 bin 831 kişinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi. Sadece işçiler değil, ekonomisi madene dayalı ilçede esnafın da bundan zarar göreceği vurgulandı.

Manisa'da Gündem İşsiz Madenciler
 
Geçen 13 Mayıs’ta 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin 2 bin 831 işçinin işine telefon mesajıyla son vermesi ilçede ve Manisa’da öfkeye neden oldu. CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, Soma’da bu kadar madencinin bir anda işsiz kalmasının ilçenin sosyal ve ticari hayatını olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek şunları söyledi:
 
"Vahşi madenciliğin getirdiği olumsuz bir süreçle tanıştık. Her zaman olduğu gibi bu sürecin de bedelini her zaman yoksullar ve emekçiler ödedi. Maden faciasında 301 madencimizin yaşamını yitirmesi, alınması gereken tedbirlerin alınmamasının getirdiği bir sonuçtur. Bir taraftan sağlık ve güvenlik tedbirlerini almadan, iyi çalışma koşullarını oluşturmadan madenlere sokulan ve adeta bir köle gibi çalıştırılan insanlarımız; o maden faciasından sonra sanki sorumlusu onlarmış gibi şimdi işsizlik ve açlıkla karşı karşıya kalıyorlar. Yani insanlar yerin üstündeki açlıkla, yerin altındaki ölüm arasında tercih yapma noktası içindeler. Bugün o çalışma koşullarını oluşturmayan ve gerekli tedbirleri almayanlar, şimdi insanları açlığa mahkum ediyorlar. Maden işçileri Soma için önemli bir değerdir. Bu nedenle madencilerin işten çıkartılması hem Soma’nın sosyal hayatını, hem madende çalışan insanların hayatını ciddi bir şekilde olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle devlet acil olarak bu madenlerle ilgili konuda gerekli tedbirleri almalı, yaşanan bu sıkıntının sorumluluğunu üstüne almalı ve işsiz kalan madencilerin tekrar çalışabilmesi için gerekli koşulları sağlayıp, madende tekrar çalışmalarını sağlamalıdır."
 
MHP’DEN ’İKİNCİ TRAVMA’ YORUMU
 
Madencilerin toplu halde işten çıkarılmalarının ilçe için ikinci bir travma olduğunu vurgulayan MHP İl Başkanı Tanju Balatlı da, Somalıların bu travmayı kaldırabilecek güçte olmadığını söyledi. MHP İl Başkanı Balatlı şöyle konuştu:
 
"Devletin Soma’da madenleri özelleşme adı altında birilerine peşkeş çekmesi, iş sağlığı ve güvenliğine madenlerde dikkat etmemesi ve maraba usulü köleleştiren bir sistemle birlikte çalıştırması bu sonuçları doğurmuştur. Bu konudan hala ders alınmadı. Alınmayan dersler sonucunda Soma’da iki bini aşkın işçi ile bunu aileleriyle birlikte çarptığımızda 10 bin kişi işsiz ve aç kalmıştır. Soma’da bu 10 bin kişiden geçinen bir esnaf var. Bu 10 bin kişinin aç kalması, Soma’nın ekonomisini bir anda düşmesi anlamına gelmektedir. Zaten Soma maden faciasından bir travma geçirmiş ve hala bunu atlatamamış durumdadır. Soma’nın bir travma daha kaldırabilecek gücü yok. Devletin en kısa zamanda acil olarak el atması gerekir. Biz yaşanan bu olayı siyasi bir olay görmüyoruz. Ancak Soma’da insanların insanca yaşaması için gereken bir düzen var. Devletin bu nedenle o insanlara bu güvenceyi sağlaması gerekiyor. Sosyal devlet anlayışı bu demektir. Devletin insanın işine ve emeğine saygı göstermesi gerekiyor. Ama bizde sermayeye saygı gösterildiği için madenci arkadaşlarımız şu anda işsiz kalmıştır. Yaşanan bu sıkıntıyı devletin acil olarak çözüm bulması gerekiyor."
 
’HÜKÜMET GEREKLİ ÇALIŞMALARI BAŞLATTI’ İDDİASI
 
AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, hükümetin Soma’da işsiz kalan madencilerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda gerekli çalışmaları başlattığını dile getirdi. Baybatur şöyle dedi:
 
"Madencilerimizin bir anda işsiz kalması gerçekten üzücü bir olay. İşsiz kalan madencilerimizin mağduriyetinin giderilmesi safhasında gerekli çalışmaları başlatmıştır. Sayın Başbakan Yardımcımız ve Hükümet Sözcümüz Bülent Arınç, konuyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından gerekli açıklamayı yapmıştır. Mağduriyetlerin giderilmesi hususunda gereken neyse yapılacağını belirtmiştir. Hükümetimiz konu üzerinde hassasiyetle duruyor."
 
ODA BAŞKANI MADENCİLİĞİN ÖNEMİNİ VURGULADI
 
Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Işık, ilçenin en önemli ekonomik kaynağının maden ile termik santraller olduğunun altını çizdi. Işık şöyle devam etti:
 
"Maden çalışmaları konusunda Soma halkımızın fikrini aldık. Bu fikirler doğrultusunda işçilerimizin güvenli bir şekilde olabilecek en kısa sürede madene girmesi, işçilerimizin işsiz, esnafımızın ise aşsız kalmaması için defalarca görüşlerimizi dile getirdik. Maden ocakları ile termik santral Soma İlçesi için artık olmazsa olmazlardan. Çünkü Soma’nın ekonomisi buna dayalı. Soma için yapılacakların hem madenler, madenciler için yapılması gerekir. Madencilerin işsiz kalması ilçemizin ekonomisinin ne kadar olumsuz yönde etkileyeceğini herkesin çok iyi bilmesi gerekir."
 
BELEDİYE BAŞKANININ ÖNCELİĞİ KIDEM TAZMİNATI
 
Soma halkı için çözüm arayışı içinde olduklarını belirten Soma Belediye Başkanı AK Partili Hasan Ergene de şu açıklamayı yaptı:
 
"İşçilerimizin işsiz kalması bizi derinden yaraladı. Milli servetimiz olan kömür üretimi şart. İşsiz kalan işçilerimizin de evine ekmek götürmesi gerekiyor. Şu anki aşamada önce işçi kardeşlerimizin hak ettikleri kıdem tazminatlarının ödenmesi konusunda ilgili makamlar ile görüşeceğiz. Daha sonra ise işçilerimizin iş sorunlarının giderilmesi için mücadelemizi göstereceğiz." 
 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER