banner51

Manisa'da Bordro Yakma Eylemi

Manisa’da, KESK Manisa Şubeler Platformu üyeleri, 2016 yılı bütçe görüşmelerinin kapalı kapılar ardından yapıldığını ve katılım haklarının yok sayıldığını söyleyerek bordro yaktı.

Manisa'da Bordro Yakma Eylemi
 
KESK Manisa Şubeler Platformu üyesi 20 kişi, Şehzadeler’deki Manolya Meydanı’nda bir araya geldi. KESK Manisa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Gök, basın açıklamasını yaptı. 2016 yılı bütçe görüşmelerinin mecliste kapalı kapılar ardında yapıldığını ifade eden Gök, şunları söyledi: "Ülkemizin her geçen gün içeride ve dışarıda savaşın kıyısına daha fazla sürüklendiği, işsizliğin yoksulluğun giderek derinleştiği bu ortamda bütçe görüşmeleri sürüyor. TBMM’de kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerde halk olarak kamu gider ve gelirlerinin belirlenmesinde söz sahibi olma hakkımız, yani bütçeye katılım hakkımız yine yok sayılıyor. Üstelik bizim adımıza bütçeyi denetlemekle görevli Sayıştay bile devre dışı bırakılarak bütçe süreci halktan, emekçilerden adeta kaçırılıyor. Ülkenin kaynaklarının gelirlerinin kimin ihtiyaçları için kullanıldığını bilmemiz, görmemiz istenmiyor. Bütçede çok kazanandan az, az kazanandan çok vergi alınmasıyla ülkenin vergi yüzsüzleri için cennet haline getirilmesi var. Savunma ve güvenlik gideri adı altında birikimlerimizin, kaynaklarımızın silah tüccarlarına peşkeş çekilmesi var. Bunun için geçtiğimiz 8 yılda yüzde 45 artırılan savaş harcamalarının yüzde 20 daha artırılması var. 12 yılda tam 17 kat artan, 2015 yılının sadece Aralık ayında yapılan 154 milyon TL’lik harcama ile 117 bin asgari ücretlinin bir aylık ücretini veya 60 bin öğretmenin bir aylık maaşını ödemek yerine başbakanlığa ve saraya aktarılan, kime niçin ödendiği ’devlet sırrı’ olan, örtülü ödeneğin de artırılması var. Eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm kamu hizmetleri için halkın cebinden çıkan paranın daha da artırılması var."
 
Kamu emekçisinin söz sahibi olmadığı 2016 yılı bütçesini kabul etmediklerini belirten Gök, "2016 yılı savaş ve personel maaşları bütçesini bu haliyle kabul etmiyoruz. Emekten, barıştan, yatırımdan yana, halkçı bir bütçe için herkesi ortak mücadeleye çağırıyoruz" diye konuştu. Açıklamanın ardından ’Savaşa Değil Emekçiye Bütçe’ sloganı atan grup, maaş bordolarını yaktı.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER