banner9

Maliyecilerden Eşit Ücret Talebi

Büro Emekçileri Sendikası Manisa Şube Başkanı Ali Gök, Maliye Bakanlığı’nın Eskişehir Vergi Dairesi’nde başlattığı ’Tek Vergi Dairesi Sistemi’nin, çalışanlar arasında ücrette adaletsizliğe neden olduğunu iddia etti.

Maliyecilerden Eşit Ücret Talebi
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Manisa Şubesi üyeleri, Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı’nın önünde basın açıklaması yaptı. Vergi Dairesi’nde çalışan sendikalı üyelerin katıldığı basın açıklaması sırasında ’Maliye Bakanlığı’ndan Eşitlik ve Adalet İstiyoruz’, ’Her Türlü Ayrımcılığa Son’, ’Merkez-Taşra Ayrımcılığı İstemiyoruz’, ’Ücret Adaleti İstiyoruz’ yazılı dövizler asıldı. Yaklaşık 30 kişilik grup adına açıklamayı yapan BES Manisa Şube Başkanı Ali Gök, Maliye Bakanlığı’nda maliye emekçilerinin sıkıntılarını yıllardır anlattıklarını ancak halen daha bir cevap alamadıklarını dile getirdi. Maliye Bakanlığı’nın başlattığı Tek Vergi Dairesi Sistemi uygulamasını eleştiren Gök, şöyle konuştu:
 
"Maliye emekçileri arasında huzursuzluğun kaynağı olan ücret adaletsizliğinin altına imza atan Maliye Bakanlığı, ortaya koyduğu pilot uygulamalarla emekçileri yine canından bezdirmiştir. Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı’nda uygulamaya konulan Tek Vergi Dairesi Sistemi zorlama bir uygulama olup, uygulanabilirliği yoktur. Yeniden yapılanma diye yutturulmaya çalışılan uygulama, maliye emekçilerini ’uzman-memur, eski-yeni memur ve merkez-taşra’ gibi ayrımlara tabi tutarak böl-parçala-yönet taktiğinin en başarılı örneklerinden birisi haline gelmiştir. Bu pilot uygulamayı asla kabul etmiyoruz."
 
’AYNI MASADAKİ AYNI İŞTE ÜCRET FARKI’
 
BES Manisa Şube Başkanı Ali Gök, Anayasa’nın 55’inci maddesinde yer alan devlet çalışanlarına adaletli ücret dağıtımı ifadesini hatırlatarak şöyle devam etti:
 
"Maliye emekçilerine eşit ücret talep ediyoruz. Vergi Dairelerinde veya Maliyelerde aynı masalarda aynı işi yapan maliye emekçileri arasında 1000 TL’nin üzerinde maaş farkına bir kez daha ’artık yeter’ diyoruz. Biz anayasal hakkımızı isteyerek, herkese eşit ücret ve adalet talep ediyoruz. Siyasi iktidarı ve Maliye Bakanlığı’nı taleplerimiz için adım atmaya çağırıyoruz." 
 
Şube Başkanı Gök’ün açıklamasının ardından ’Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’, ’Eşit ücret, adalet istiyoruz’ sloganları atan grup olaysız dağıldı. 
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2016, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER