Madımak Olayında Şok Gelişme

Sivas Olayları davasında çeşitli cezalara çarptırılan sanık yakınları, Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından olaylara ilişkin hazırlanan rapor doğrultusunda, dönemin mülki amir ve yöneticileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Madımak Olayında Şok Gelişme
 
2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinlikleri için kente gelen konukların kaldığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu çıkan olaylarda 33 aydın, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici olmak üzere 37 kişi yaşamını yitirdi. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında bir çok kişi yargılanırken, bu kişiler çeşitli cezalara çarptırıldı.
 
Geçen yıl, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talebi doğrultusunda DDK Sivas Olayları ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladı. Tartışılan raporda, dönemin yöneticilerinin görevlerini tam olarak yerine getirmemelerinin olayların büyümesinde etken olduğuna dikkat çekildi. Bu rapor doğrultusunda bir araya gelen Sivas olayları sanıkları yakınlarından oluşan 15 kişi, bugün Sivas Adliyesi’ne giderek, dönemin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
’ASIL FAİLLER YAKALANAMADI’
 
Olayın ardından yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan sanıklardan Cafer Soykök’ün oğlu Mehmet Soykök sanık aileleri adına açıklama yaptı. Olayın ardından 22 yıl geçmesine rağmen asıl faillerin yakalanamadığını iddia eden Soykök, suçlu olmadıkları halde cezaevinde yatanlar olduğunu söyledi. DDK’nın 23 Mart’ta yayınladığı raporun işleme konulmasını istediklerini belirten Soykök, olayların yaşandığı dönemin mülki amir ve yöneticilerinin hiç bir işlem yapmamasından dolayı şikayetçi olduklarını söyledi. Soykök, olaylarda yöneticilerin ihmallerinden örnekler vererek şöyle dedi:
 
"Uzunca bir süre otelin önündeki kalabalığın dağıtılması ya da otelde kalanların boşaltılmasına yönelik herhangi bir tedbire başvurulmamıştır, 500 civarında polis ve jandarmadan oluşan güvenlik görevlisi ile yangından önce görevlendirilen ilave 370 kişilik askeri personel, kalabalıkları soğutmaya ve dağıtmaya veya otelde kalanların tahliyesine yönelik herhangi bir faaliyette kullanılmamıştır." 
 
OLAY ANI GÖRÜNTÜLERİ DAĞITILDI
 
Sanık yakınları açıklamanın ardından hazırladıkları dilekçeyi Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdi. Ayrıca 2 Temmuz 1993 yılında çekilen bazı görüntüler basına dağıtıldı. Görüntülerde Atatürk Kültür Merkezi önünde, Pir Sultan Abdal heykelini taşlayan gruba yönelik polis müdürünün ’Müdahale etmeyin’ yönünde anonsu olduğu iddia edilirken, otel önündeki aracın yakılması ve grubun dağıtılması ile yaralanan bir kişinin açıklamaları da görüntüler arasında yer aldı.
 
Olayların yaşandığı 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Valisi olarak Ahmet Karabilgin, Emniyet Müdürü olarak Doğukan Öner ve Belediye Başkanı olarak da Temel Karamollaoğlu görev yapıyordu.
 
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER