Madencinin 2 Asgari Ücret Eylemi Sürüyor

Bartın’ın Amasra İlçesi’nde özel maden şirketinde çalışan işçilerin, işverenin en az 2 asgari ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Pazartesi günü başlattıkları iş bırakma eylemi sürüyor.

Madencinin 2 Asgari Ücret Eylemi Sürüyor
Amasra’da faaliyet gösteren şirketin 3 kuyusunda çalışan 310 işçi, işverenin, 11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemede yer alan linyit ve taşkömürü çıkarılan madenlerde işçilere en az 2 asgari ücret ödenmesi yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Pazartesi günü iş bıraktı.
 
Tarlaağzı Kuyusu’nun bulunduğu şirketin idari binasının önünde çadır kuran madencileri bugün Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ziyaret etti. Demirci, maden işçilerine haklı mücadelelerinde her zaman yanlarında olacakları sözünü verdi. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Demirci, "HEMA şirketler grubunun en kısa zamanda aklını başına alıp hakkımızı vermesini istiyoruz.  Bunun için  beraberce mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi.
 
Dün Ankara’da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bulunduğunu, HEMA ile de görüştüğünü belirten Demirci, "Bizim için her zaman işçi arkadaşlarımız haklıdır. Ve bu haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" diye konuştu.
 
İşçiler de 2 asgari ürceti taban ücret olarak görmeyip ek ödemelerle birlikte söz konusu ücreti ödemek isteyen işverenin bu uygulamadan vazgeçmesini istedi. İşçiler, yasada yer aldığı gibi ek ödemeler haricinde en az iki asgari ücret alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER