Madenciler Muhatap Bulamuyor

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, 301 kişinin öldüğü facianın ardından işten çıkartılan madenciler tarafından, tazminatlarının ödenmediği gerekçesiyle başlatılan oturma eylemi üçüncü gününe ulaştı. Bazı siyasi parti temsilcilerinin kumanya desteği verdiği madenciler, muhatap bulamamaktan yakındı.

Madenciler Muhatap Bulamuyor
Soma’da 301 kişinin öldüğü maden faciasının ardından işten çıkartılan ve aylar geçmesine rağmen tazminatını alamadıklarını belirten madenciler, seslerini duyurmak için geçen çarşamba günü önce yürüyüş düzenledi. Belediye önünden başlayan yürüyüş, Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi Müdürlüğü (ELİ) önüne son buldu. Burada başlatılan oturma eylemi bugün üçüncü gününe ulaştı. ’Tazminat Hakkımız’, ’Sadaka Değil Hakkımızı İstiyoruz’, ’Açız Aç’ ve ’Soma’ya Verilen Sözler Tutulsun’ yazılı dövizleri çevredeki ağaçlara asan madenciler, tazminatları ödeninceye kadar eylemi sürdüreceklerini vurguladı.
 
İŞÇİLER DERTLİ
 
Maden İşçisi Sami Yavuz, "Bugün eylemin üçüncü günü. Oturma eylemine devam ediyoruz. Kar da yağsa yağmurda yağsa bu eylemimizi sürdüreceğiz. Bize verilen sözler nerede? Bizim muhatabımız kim bilmiyoruz. Ama muhatabımız buraya gelen kadar biz burayı terk etmeyeceğiz" dedi. İlçedeki bazı siyasi partilerin üyelerinin kumanya verdiğini söyleyen Yavuz, "Siyasi parti temsilcileri ve milletvekili aday adayları bizleri zaman zaman ziyaret ederek simit ayran dağıtıyorlar. Çevredeki esnafta sağ olsunlar ’istek ve arzununuz var mı?’ diye gelip soruyorlar. Geceleri kendi aramızda topladığımız parayla yiyecek bir şeyler alıyoruz. Zaman zaman da arkadaşlarımız evlerinden zeytin peynir yetiriyor; burada demlediğimiz çayla karnımızı doyurmaya çalışıyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER