Madenciler Ereğli'den Zonguldak'a Yürüyor

Maden işçileri, Zonguldak’ın Kozlu Beldesi girişinde, Torba Yasa ile maliyetleri arttığı gerekçesiyle üretimi durduran özel maden şirketi sahiplerinden bazıları ile bu şirketlerde işten çıkarılan madenciler tarafından karanfillerle karşılandı.

Madenciler Ereğli'den Zonguldak'a Yürüyor
Polisin geniş güvenlik önlemleri altında yürümeye devam eden madencilere, Zonguldak Madenci Anıtı önünde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş ve yöneticiler de katıldı. Gazipaşa Caddesi’ni takiben, ’Vur vur inlesin, Ankara dinlesin’, ’Zonguldak uyuma madenciye sahip çık’, ’Gemileri yaktık geliyoruz’ diyerek sloganlarla yürüyen madencilere, çevredeki vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi. Yaklaşık 10.5 saat yürüyerek saat 18.30’da Valilik önüne ulaşan madenciler, burada yorgunluktan ayakkabılarını çıkarıp bulundukları yere oturdu.
 
GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, maden işçilerini mücadeleleri nedeniyle kutlayarak, şöyle dedi:
 
"Maden işçisinin gerekirse aşına, işine ve ekmeğine sahip çıkmak için yollara düşebileceğini, yollara çıkmaktan çekinmeyeceğine dosta düşmana gösterdiniz. Yaklaşık 3 aydır TTK ve HEMA arasında yaşanan yazışmalar ve problemler neticesinde şirketin arkadaşlarımızı işten çıkarma tehdidi ve baskısı sonucu geçtiğimiz günlerde TTK önünde eylem yapmıştık. TTK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, HEMA şirketi arasında görüşme yapılacağı, problemin çözüme kavuşturulacağı, aksi halde taleplerimiz yerine gelinceye kadar tavır koymaya devam edeceğimizi söylemiştik. Buna rağmen ortaya bir çözüm koyamadılar. Bu yüzden bugün buradayız. Bu problem çözülünceye kadar maden işçisinin yanında olmaya devam edeceğiz. Ve onlarla birlikte bu problem çözülünceye kadar gerekirse Ankara’ya kadar da yürüyerek problemin çözüme kavuşmasını sağlayacağız. Eğer hala sesimizi duymayanlar varsa biz gerekirse sesimizi duyurabilecek mesafeye kadar gider, onların kulaklarına bağırırız."
 
Arkadaşlarının işe geri alınmasını ve işten çıkarmaların durdurulacağına dair söz verilmesini isteyen madenciler, Alabaş’ın açıklamasının ardından Valilik önünde oturma eylemi başlattı. Madencilerin, talepleri karşılanıncaya kadar eylemi sürdürecekleri belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER