banner51

Madenci Kıyafetiyle 3 Boyutlu Soma Tablosunu Tanıttı

Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün Kitre ve Rölyef Kursu’na katılan Fatma Güreş, Manisa’nın Soma İlçesi’nde yaşanan maden faciasını tabloyla anlattı. Güreş, tablosunu ise kurs sonunda açılan sergide madenci kıyafetiyle tanıttı.

Madenci Kıyafetiyle 3 Boyutlu Soma Tablosunu Tanıttı
İskenderun Halk eğitim Merkezi’nde Kitre ve Rölyef Kursu’na katılan kursiyerler, kurs süresince öğrendikleriyle yaptıkları eserleri yıl sonu sergisinde sergiledi. Açılışını Halk eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Mursaloğlu’nun yaptığı sergide sergilenen birbirinden güzel eserlerden en ilginci ise 3 boyutlu madenci tablosu ve eserin sahibi Fatma Güreş oldu.
 
GELİRİNİ SOMA’YA BAĞIŞLAMAK İSTİYOR
 
Kurs süresince öğrendikleriyle Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasına dikkat çekmek için madencileri anlatan 3 boyutlu bir tablo yapan Güreş, bu tablosunun tanıtımını ise yüzünü kömür karasına boyayıp başında baret, elinde madenci kazmasıyla tanıttı. Sergiyi gezenlerin ilgisini çeken ve büyük beğeni toplayan tablo hakkında bilgi veren Fatma Güreş şunları söyledi:
 
"Soma’da insanların yaşadığı acıları bir kez daha dile getirmek için biz bu resmi yaparak onları hatırlamak istedik. Biz ülkemizde yaşanan acılar karşı duyarlı olmak istiyoruz. Kör, sağır ve dilsiz olmak istemiyoruz. Bu tabloyu satmak istiyoruz. Sattığımız zaman bedelini de Soma’ya göndermek istiyoruz."
 
Kitre ve Rölyef öğretmeni Betül Gökmen ise bu tür konularda çok hassas olunduğunu ve Soma ile ilgili tabloyu bir günde hazırladığına dikkat çekerek, "Kursiyerlerimiz aldıkları eğitim sonrası yaptıkları eserleri yılsonu sergimizde sergiliyoruz. Başarılı bir dönem geçirdik" dedi.
 
Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Mursaloğlu ise Soma’yı anlatan eseri çok beğendiğini belirtirken, sergide emeği geçenlere teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2014, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER